Po deležu obnovljivih virov nad povprečjem Unije

31. 3. 2013 | Besedilo: Ba. P./STA

obnovljivi viri energije, Evropska komisija

Delež obnovljivih virov v energetski porabi Slovenije je bil leta 2010 kar 19,9-odstoten, kar je nad povprečjem Unije, ciljni delež za Slovenijo za leto 2020 pa je 25 odstotkov, je zapisano v poročilu evropske komisije, ki ocenjuje napredek držav članic pri doseganju ciljev s področja obnovljivih virov energije do leta 2020.

Sedanji okvir politike s pravno zavezujočimi cilji s področja obnovljivih virov energije (OVE) je vplival na močno rast sektorja obnovljive energije do leta 2010. Unija je tega leta 12,7-odstotni delež energetske porabe pokrila z OVE, zastavljeni skupni cilj za leto 2020 pa je 20-odstotni delež. Najslabše so se v tej primerjavi odrezale Malta z 0,4-odstotnim deležem OVE v porabi (cilj do leta 2020 je 10 odstotkov), Luksemburg s 3-odstotnim deležem (cilj 11 odstotkov), Velika Britanija s 3,3-odstotnim deležem (cilj 15 odstotkov) in Nizozemska s 3,8-odstotnim deležem (cilj 14 odstotkov). Med slabšimi so še Belgija s 5,4-odstotnim deležem (cilj 13 odstotkov), Ciper s 5,7-odstotnim deležem (cilj 13 odstotkov), Irska s 5,8-odstotnim deležem (cilj 16 odstotkov). Slabše od povprečja EU so še Slovaška, Poljska, Italija, Madžarska, Grčija, Nemčija in Češka.

Med najuspešnejšimi članicami so Švedska, ki je z 49,1-odstotnim deležem OVE v energetski porabi že dosegla cilj za leto 2020 (49 odstotkov), Latvija z 32,6-odstotnim deležem (cilj 40 odstotkov), Finska s 33-odstotnim deležem (cilj 38 odstotkov) in Avstrija s 30,1-odstotnim deležem (cilj 34 odstotkov).

Direktiva o OVE iz leta 2009 določa zavezujoče cilje na področju obnovljive energije, ki jih morajo doseči države članice. Glavni cilj je, da bi obnovljiva energija v EU do leta 2020 predstavljala 20 odstotkov skupno porabljene energije. Poleg tega morajo države članice doseči tudi skupen cilj, in sicer 10-odstotni delež obnovljive energije v prometnem sektorju. Te cilje je mogoče doseči s povečanjem deleža energije iz obnovljivih virov, vključno z vetrno, sončno in vodno energijo, energijo plimovanja, geotermalno energijo in energijo iz biomase.

Z izpolnitvijo ciljev na področju obnovljive energije bi zmanjšali onesnaževanje, emisije toplogrednih plinov in stroške proizvajanja obnovljive energije, hkrati pa bi povečali raznolikost preskrbe z energijo in tako zmanjšali odvisnost od nafte in plina.

Evropska komisija je danes sprejela tudi zeleno knjigo, s katero odpira javno posvetovanje o politiki EU glede podnebnih sprememb in energije do leta 203. Javno posvetovanje bo potekalo do 2. julija, in sicer prek spletne strani http://ec.europa.eu/energy/consultations/20130702_green_paper_2030_en.htm.

Evropska komisija bo do konca letošnjega leta predložila nove okvire podnebne in energetske politike EU, ki jih bo pripravila na podlagi mnenj držav članic, institucij EU in zainteresiranih skupin.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE