26. 5. 2015 | Besedilo: J. B.
gozdovi, Zavod za gozdove Slovenije, les, žled, teden gozdov
Pogled v gozd na javnem portalu
26. 5. 2015 | Besedilo: J. B.
gozdovi, Zavod za gozdove Slovenije, les, žled, teden gozdov
V Sloveniji, ki velja za eno najbolj gozdnatih dežel, pride na prebivalca 0,6 hektara gozda. Temu naravnemu bogastvu je tradicionalno posvečen zadnji teden v maju, ki je razglašen za teden gozdov. Letošnji moto se navezuje na nego gozdov, ki je odločilna za ohranjanje njihovega zdravja in lesnega bogastva. Okoljskemu, gospodarskemu in kulturnemu pomen slednjega je posvečena tudi razstava Čar lesa, ki je od ponedeljka odprta v Cankarjevem domu, po vsej Sloveniji pa se bo v tem tednu zvrstilo 80 izobraževalnih, kulturnih in strokovnih dogodkov, navezanih na gozd.
Med drugim bodo na Zavodu za gozdove Slovenije predstavili Pregledovalnik podatkov o gozdovih, portal za javno pregledovanje podatkov o gozdovih ter iskanje informacij po vseh glavnih gozdarskih vsebinah in ureditvenih enotah. Dosegljiv je na spletni strani Zavoda za gozdove Slovenije.
Po lanskem žledu, ki je poškodoval približno polovico slovenskih gozdov, so lastniki doslej posekali približno polovico poškodovanega drevja. Pri čiščenju so dali prednost iglavcem, saj poškodovani pomenijo verjetno nevarnost za prerazmnožitev podlubnikov. Delež posekanih iglavcev glede na skupno poškodovano količino dreves doslej znaša 61, listavcev pa 30 odstotkov.
Na zavodu za gozdove ocenjujejo, da smo se lani dokaj uspešno izognili obsežnejšim poškodbam gozdov zaradi podlubnikov, k čemur je prispevalo tudi hladno in vlažno vreme. Nekatera suha in toplejša obdobja v letošnji pomladi pa nakazujejo, da se lahko v naslednjih mesecih problem podlubnikov močno zaostri, še zlasti na Postojnskem in Novomeškem ter na območju Ljubljane, Kranja, Tolmina, Kočevja in Maribora. V gozdovih bo po vsej verjetnosti ostala približno četrtina poškodovanega drevja, predvsem zaradi težkega terena, visokih stroškov ali nezainteresiranosti lastnikov. Če ne gre za iglavce, ki lahko predstavljajo tveganje za razvoj podlubnikov, puščanje mrtve biomase v gozdovih s stališča gozdnega ekosistema ni sporno in celo spodbuja biotsko raznovrstnost.