31. 5. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar
V Sloveniji dva pogleda na uvoz kitajske fotovoltaike
31. 5. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar
Slovenska podjetja v združenju AFASE, mednarodni zvezi energijskih podjetij, ki se zavzemajo za dostopnost sončne energije, pozdravljajo glasovanje Slovenije in drugih držav članic v evropski komisiji proti uvedbi dajatev na uvoz fotovoltaičnih komponent iz Kitajske.
Njihovo stališče je torej povsem nasprotno od izjave Bisol Group, o kateri smo pisali včeraj v članku Bisol Group: Slovenija je ravnala nespametno in ki je slovensko glasovanje primerjal z nacionalno izdajo. V izjavi za javnost so domača podjetja v okviru AFASE izrazila upanje, da bo evropski komisar za trgovino glasovanje v evropski komisiji proti sankcijam za Kitajsko sprejel kot znamenje, da večina držav tej odločitvi nasprotuje. Evropsko gospodarstvo še vedno okreva po krizi, zato morajo biti takšne odločitve, ki bodo imele velik vpliv na gospodarstvo, premišljene in sprejete tehtno in smotrno. Tudi če bi bile uvedene minimalne 15-odstotne dajatve, bi to po njihovi oceni pomenilo 85-odstotni upad povpraševanja po fotovoltaičnih komponentah v Uniji. Evropska komisija mora pri tako številnem nasprotovanju upoštevati vrednostno verigo proizvajalcev surovih materialov, proizvodne opreme, uvoznikov, distributerjev, inštalaterjev in podjetij, ki se s tem ukvarjajo v EU in na katere bi dajatve usodno vplivale, so zapisala.
Večina držav EU je glasovala proti uvedbi antidumpinških dajatev, vendar je zadnja odločitev še vedno v rokah evropskega komisarja za trgovino Karla De Guchta. Odločitev za uvedbo sprva začasnih in kasneje dokončnih dajatev bi usodno vplivala na slovenski in evropski fotovoltaični trg, pravijo. Ta se že zdaj spopada s hudimi težavami, po neodvisnih raziskavah pa bi kazenske tarife na kitajske izdelke pomenile v EU izgubo 242.000 delovnih mest.
Marko Femc, direktor podjetja Plan-net Solar, je ob tem povedal: »Številna podjetja v fotovoltaični industriji v Sloveniji nasprotujemo uvedbi antidumpinških ukrepov. Unija naj bo v svojih ukrepih bolj smotrna in upošteva več vidikov, saj trenutno ne moremo mimo kritične gospodarske situacije pri nas in v EU. V trenutnem gospodarskem stanju si zagotovo ne moremo privoščiti, da bi še bolj zaostrovala pogoje in tako višala cene v naši dejavnosti. Brez uvedb dajatev imamo vsaj nekaj možnosti, da ohranjamo proizvodnjo solarne energije v Sloveniji. Zaradi tega bo tudi investicija v sončne elektrarne cenejša in bo lahko država hitreje zniževala subvencije zanje.«
KOMENTARJI
seveda
2. 6. 2013 07:22
kakšne nebuloze.. ta podjetja so samo posredniki poceni kitajske robe, ki jo svojim strankam mastno zaračunajo..