Biorazgradljiva plastika sodeluje v naravnem kroženju snovi

10. 5. 2013 | Besedilo: Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo

odpadki, biorazgradljiva plastika, Slopak

Ni vsaka biorazgradljiva vrečka, v resnici takšna, zato si pomagamo s certifikacijskimi oznakami.

Kmetijske površine po vsem svetu se razprostirajo na skupaj petih milijardah hektarov. Za vzgojo zadostnih količin surovin za proizvodnjo bioplastike se jih uporablja manj kot 0,006 odstotka, kar je malo, glede na njeno uporabnost in pozitivne lastnosti.

Večina kmetijskih površin na svetu je pašnikov (70 odstotkov), obdelovalne zemlje je 30 odstotkov, površin, namenjenih hrani in krmi, 27 odstotkov, za uporabo materialov sta na voljo dva odstotka ter odstotek za biogoriva. V dveh odstotkih najdemo tudi nasade za proizvodnjo bioplastike. Leta 2011 je bilo takšnih površin 300.000 hektarov ali 0,006 odstotka, kar je zanemarljivo malo.

Ne gre za tujke v naravi

Bioplastika je plastika, ki je biorazgradljiva in/ali izdelana iz naravnih surovin. Mikroorganizmi jo prepoznajo kot hrano in jo presnovijo do produktov, kot so ogljikov dioksid, voda in biomasa. Med najbolj razširjenimi je uporaba biorazgradljivih vrečk v gospodinjstvih. Biorazgradljiva plastika se uporablja za proizvodnjo embalaže, pribora, kozarčkov in krožnikov za enkratno uporabo. Najdemo jo v plenicah, v kmetijstvu, v folijah za prekrivanje pridelkov na vrtovih, v lončkih za lončnice ter v mnogih ekoloških izdelkih. Ti izdelki začnejo razpadati po daljšem času, pod pogoji industrijskega kompostiranja: aerobnega (kompostiranje) in anaerobnega (bioplin), sicer pa so enako obstojni kot tisti, narejeni iz nebiorazgradljive plastike.

Koliko časa poteka razkroj biorazgradljive plastike in v katere zabojnike jo odvržemo, si lahko preberete v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE