18. 1. 2017 | Besedilo: K. Ž.
Bodo letala v prihodnje letela na kerozin iz predelanih rabljenih oblačil?
18. 1. 2017 | Besedilo: K. Ž.
Japonski letalski prevoznik Japan Airlines napoveduje, da bodo njegova letala kmalu delovala na kerozin, pridobljen iz predelanih rabljenih oblačil. Drugi največji japonski zračni prevoznik že tesno sodeluje s podjetjem Japan Enviornmental Planning (Jeplan) in tokijskim inštitutom Green Earth, s katerim naj bi do leta 2020 testirali proces pridobivanja kerozina iz odsluženih oblačil.
Podjetje Jeplan, ki ga je Michihiko Iwamoto osnoval leta 2007, ni novinec na tem področju - kar pet let so namreč namenil razvoju metod za pridobivanje bioetanola iz starih majic in kavbojk. Tehnologija temelji na fermentaciji oz. vrenju, ki razgrajuje sladkorje iz bombaža v tekoči alkohol. Podjetje pa se je že povezalo z 12 japonskimi trgovci in dela na tem, da bi zbiranje rabljenih oblačil potekalo v več kot 1000 trgovinah po vsej državi.
Z gradnjo poskusnega obrata za pridobivanje goriva naj bi na eni od lokacij tovarne Jeplan pričeli v kratkem, medtem ko pričakujejo, da bi prve testne lete z uporabo mešanice konvencionalnega in »bombažnega« goriva lahko opravili že v letu 2020, komercialna uporaba teh goriv pa naj bi bila mogoča predvidoma leta 2030.
Pri gospodarskem časniku Nikkei Asian Review sicer poudarjajo, da bi tovrstna predelava bombaža na Japonskem pokrila le odstotek celotne letne porabe kerozina, a glede na to, da se tehnologija lahko uporablja tudi za druge vrste odpadkov, vključno s papirjem, je predelava odsluženih oblačil verjetno le začetek nove uspešne zgodbe.