EU: pravilno ravnanje z odpadki omogoča velike prihranke

16. 1. 2012 | Besedilo: Ba. P./STA

odpadki, EU, Evropska komisija, emisije, toplogredni plini

Če bi zakonodajo EU o odpadkih izvajali v celoti, bi v skladu s študijo evropske komisije prihranili 72 milijard evrov na leto, za 42 milijard evrov bi povečali letni promet sektorja EU za ravnanje z odpadki in recikliranje, do leta 2020 pa bi ustvarili 400.000 delovnih mest, so v teh dneh sporočili iz Bruslja.

Evropska komisija opozarja, da nezakonite dejavnosti v zvezi z odpadki v državah članicah EU pomenijo zamujene priložnosti za gospodarsko rast. Po drugi strani bi okrepljene inšpekcije na nacionalni ravni in boljše znanje o ravnanju z odpadki prinesli pomembne izboljšave.

Študija, ki jo je v teh dneh objavila evropska komisija, vključuje poglobljeno analizo učinkov boljšega izvajanja zakonodaje s področja ravnanja z odpadki. Analiza velikega števila študij primerov s Cipra, iz Nemčije, Italije, Irske in Nizozemske je pokazala gospodarske, finančne in socialne koristi za države članice.

Leta 2008 je promet sektorja EU za ravnanje z odpadki v višini 145 milijard evrov predstavljal približno odstotek bruto domačega proizvoda v EU in dva milijona delovnih mest. Usklajenost s politiko EU bi pomagala ustvariti sektor z 2,4 milijona delovnih mest in s skupnim letnim prometom v višini 187 milijard evrov.

V Beuslju so prepričani, da cene v prevelikem številu primeru ne odražajo resničnega stroška odstranjevanja blaga – če bi ga, bi to že v osnovi pomagalo preprečevati odpadke. Poleg tega veliko držav članic še vedno nima primerne infrastrukture za ločeno zbiranje, recikliranje in predelovanje. Dodatna ovira je odsotnost mehanizmov sistematičnega nadzora in izvrševanja ter pomanjkanje zanesljivih podatkov o ravnanju z odpadki.

Evropski komisar za okolje Janez Potočnik je ob tem povedal, da moramo na odpadke gledati kot na vir – in zelo kratkovidno je, če ta vir zakopljemo: »Poročilo kaže, da lahko ravnanje z odpadki in recikliranje v veliki meri prispevata k gospodarski rasti in ustvarjanju delovnih mest.« Če bi pravilno izvajali obstoječo zakonodajo, bi se lahko po njegovih besedah izognili dragim postopkom čiščenja, onesnaževanju in težavam z zdravjem. Poleg tega so reciklirani materiali cenejši od novih in zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov ter našo odvisnost od uvoza, je še dodal.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE