Kaj se zgodi z odsluženim televizorjem?

26. 9. 2012 | Besedilo: Staš Ivanc, Delo | Fotografije: Jože Suhadolnik/Delo

odpadki, električni in elektronski odpadki, predelava odpadkov, Smeti

Vedno več odslužene električne in elektronske opreme predelajo že pri nas, nekaj pa je gre v nadaljnjo predelavo v tujino.

Marko najprej razstavi plastično ohišje televizorja in ga postavi na tekoči trak. Pozoren mora biti tudi na to, ali je na ohišju aluminijasta nalepka: če je, jo odstrani in vrže v zaboj za aluminij.

Nato odstrani tiskana vezja, pobere vse kable in na koncu s kladivom odbije tuljavo s katodne cevi, s katere pobere še vse kose plastike in gume.

Tako nekako na hitro opisano je videti razgradnja starega televizijskega sprejemnika s katodno cevjo, kakršni počasi izginjajo iz naših stanovanj, od koder so jih izrinili elegantnejši, vitkejši in sodobnejši ploščati televizorji, ki porabijo tudi manj elektrike.

A to pomeni, da se je treba (pravilno) znebiti tisočev in tisočev starih televizorjev, ki so nam služili dolga leta.

Če kupiš novega, je še najlaže, saj je trgovec dolžan vzeti stari aparat in ga predati v predelavo kateremu od pooblaščenih podjetij, ki zbirajo odpadno električno in elektronsko opremo oziroma OEEO, kakor v stroki pravijo e-odpadkom.

Sicer pa je treba odsluženi televizor oddati v centru za ločeno zbiranje odpadkov ali počakati na odvoz kosovnega materiala. Enako velja tudi za druge električne aparate, ki jih uporabljamo doma.

Kdo se ukvarja s predelavo elektronskim in električnih odpadkov in kakšen je način predelave teh odpadkov, si lahko preberete v današanji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE