Ko bodo plastenke postale preteklost

27. 12. 2012 | Besedilo: K. J. | Fotografije: arhiv podjetij

plastika, steklenica, flaška, equa, odpadki, voda

To se verjetno ne bo zgodilo še kar nekaj časa, a vendar pitje vode iz plastenk, ki je pred leti postala prava modna muha počasi, a vztrajno izginja. Plastenke so v zadnjih desetih letih postale velik okoljski problem, po vseh raziskavah pa imajo slabe učinke tudi na zdravje. V zadnjem času so jih zamenjale vedno bolj zanimive in dizajnersko dovršene steklenice. Kakšni materiali so pravzaprav najboljši za izdelovanje steklenic za vodo za večkratno uporabo in pod katere steklenice so se podpisali domači oblikovalci?

Plastenke za vodo za enkratno uporabo so tudi s pomočjo agresivnih marketinških kampanj v dobrih desetih letih postale eden glavnih onesnaževalcev okolja. Plastenke so večinoma narejene iz PET (polietilen tereftalat) materiala, ki izloča snov antimon, ki negativno vpliva na zdravje in lahko po raziskavi Mednarodne agencije za raziskavo raka povzroča rakava obolenja. Plastenke so v osnovi narejene iz naftnih derivatov, pri izdelavi plastenk in polnjenju vode se porabi ogromno energije, energetsko potraten pa je tudi transport. Ogljični odtis plastenke je zelo velik, rezultati analiz segajo od 173 do 250 g CO2 na liter vode iz plastenke, kar je tudi do 6000-krat več kot pri vodi iz vodovoda, reciklaža pa je minimalna. Pri nas namreč recikliramo zgolj 20 odstotkov vseh plastenk. Po podatkih Slopaka, družbe za ravnanje z odpadno embalažo, so v letu 2010 ločeno zbrali in predelali več kot 13.000 ton odpadne plastične embalaže in dodajajo, da pri enem kilogramu reciklirane plastike prihranimo kilogram in pol CO2.

Na uničujoč trend uporabe plastenk opozarja veliko okoljevarstvenih skupin po vsem svetu. Že leta 1999 je program za ohranjanje naravnih virov izvedel neodvisno štiriletno študijo ustekleničene vode. Študija je pokazala, da so ogromne luknje v zakonodaji in predpisih o ustekleničeni vodi te da ni nujno, da je bolj kakovostna in varna kot voda iz vodovoda. Še vedno so na prvem mestu po porabi ustekleničene vode Združene države Amerike, plastenke pa so postale največji onesnaževalec.

Z mnogimi raziskavami in analizami vode iz plastenk pa so zaskrbljujoče naslednje ugotovitve, voda v plastenkah, ki so izpostavljene vročini med prevozom in njihova hramba, absorbira nevarne kemične spojine iz plastike. Vse to je privedlo do tega, da se mnogi že trudijo, da bi vodo v plastenkah prepovedali. Na fakulteti UVM v Montpelierju v ZDA so pred nekaj leti kot prva univerza prepovedali prodajo vode v plastenkah in namesto tega postavili postaje, kjer si lahko študentje z vodo napolnijo steklenice za večkratno uporabo. 

Najboljša alternativa škodljivim plastenkam so običajne steklenice, saj je steklo okolju prijazno, lahko ga 100 odstotno recikliramo, ima minimalno interakcijo z vodo, steklenice pa se lahko uporabi in polni vedno znova. Zaradi kemijske stabilnosti se steklo široko uporablja tudi v medicini, iz ekološkega stališča pa je to okolju prijazen material, ki ga je mogoče vedno znova reciklirati. Steklo se tako počasi vrača v uporabo, še bolj pa so njegovo uporabo pospešile modne steklenice za vodo, zanimivih oblik in barv, sodobnega dizajna, nekatere nadgrajene celo s posebnimi tehnologijami.

Ena takih je steklenica za vodo Flaška. Steklenica za večkratno uporabo je namreč narejena z inovativno TPS tehnologijo, ki poskrbi da je voda bolj kakovostna. Steklo je programirano tako, da se voda v petih minutah strukturno spremeni in postane podobna izvirski vodi, za 45 odstotkov pa se zniža genotoksičnost vode. TPS tehnologija izkorišča osnovne principe iz področja homeopatije in kvantne fizike. Flaška je od letos uradni partner gibanja za promocijo rabe stekla Friends of glass, ki promovira rabo stekla za embalažo za hrano in pijačo.

Steklenica za vodo Equa, ki je ime dobila iz besed Eco in Aqua, je prav tako produkt slovenske izdelave. Narejena je iz ekološko neoporečnega, zdravju prijaznega in kakovostnega materiala Eastman Tritan, ki ne vsebuje škodljivega Bisfenola A (BPA), njena življenjska doba pa je deset let. Izdelava Tritan kopoliestra je kompleksnejša in dražja, vendar je za izdelavo materiala potrebnih manj emisij, saj izvira iz organskih virov. Steklenica je odporna na temperaturo do sto stopinj, lahko jo je reciklirati, saj pri morebitnem sežigu v okolje ne bodo spuščale strupenih plinov, EQUA ekipa pa od vsakega nakupa nameni 10 odstotkov od neto dobička ljudem, ki spodbujajo zdrav način življenja in se zavedajo pomena narave.
 

KOMENTARJI

EQUA
18. 1. 2013 13:28

Super članek:) Da ne bo prišlo do pomote, bi dodali da so stekleničke na sliki narejene iz ročno pihanega stekla. V svoji kolekciji pa imamo tudi EQUA flaške, narejene iz BPA free ( Eastman Ttreatan ) plastike, kot navaja zgornji članek. Več informacij pa najdete na naši spletni strani www.EQUA.si EQUA ekipa

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE