Končala se je šesta sezona akcije Očistimo naše gore
12. 10. 2015 | Besedilo: K. Ž./STA
S čiščenjem pokljuške planote se je ta konec tedna končala že šesta sezona akcije Očistimo naše gore, s katero Zavarovalnica Triglav vse od leta 2010 spodbuja odgovornost posameznikov, da pri obisku gora svoje odpadke odnesejo nazaj v dolino. Ob koncu ekološke akcije so se ljubiteljem narave in pohodništva pridružili vrhunski slovenski športniki.
Na zaključni prireditvi se je zbralo okoli 400 pohodnikov in ljubiteljev narave, ki so skupaj s slovenskimi športniki s Tejo Gregorin, Jakovom Fakom in Klemnom Bauerjem na čelu poskrbeli, da bo pokljuška planota očiščena vstopila v zimski spanec. Skupaj so na zbirno mesto prinesli več kot 300 kilogramov smeti, so sporočili iz Zavarovalnice Triglav.
Zbor je bil ob 10. uri na terasi Športnega centra Triglav Pokljuka na Rudnem polju, odkoder so se udeleženci, opremljeni s simbolom akcije, to je biorazgradljivo vrečko za pobiranje odpadkov, rokavicami in majico, podali na čiščenje pokljuške planote.
Kot ugotavljajo v Zavarovalnici Triglav, so naše gore vse bolj čiste, vrečke za pobiranje smeti pa so že skoraj obvezna oprema pohodnikov in zaščitni znak 70 planinskih koč, gorskih postojank in zgornjih postaj žičnic.
Z akcijo Očistimo naše gore so začeli leta 2010 po uspešno izpeljani akciji Očistimo Slovenijo v enem dnevu, ko so čiščenje okolja želeli prenesti še v gore. Zavarovalnica Triglav je tedaj mobilizirala oskrbnike gorskih koč in planince, ki jim je razdelila 35.000 biorazgradljivih vrečk, z njimi pa je opremila tudi 25 planinskih postojank.
Leta 2011 se je akcija razširila na čiščenje sredogorskega sveta in planin, vzpostavljena pa je bila tudi facebook stran, ki je ob koncu sezone štela že 14.000 privržencev. Leto kasneje so se v akcijo vključili znani slovenski športniki, ki so postali ambasadorji čistih gora.
Naslednja leta so se v okviru akcije lotili še obnove otroških igrišč v planinskem svetu in s pomočjo Planinske zveze Slovenije pomagali pri načrtovanju poti na slovenske vrhove. Letos je Zavarovalnica Triglav začela sodelovati še z Gorsko reševalno zvezo Slovenije in se v sklopu projekta Otroci se učijo pomagati z delavnicami po slovenskih osnovnih šolah lotila osveščanja otrok o varnosti v gorskem svetu.
Tako je Zavarovalnica Triglav, ki je ime dobila po najvišjem slovenskem vrhu, prvotnemu sporočilu akcije - skrbi za čiste gore - skozi leta dodala še širjenje zavesti o varnejšem obiskovanju gora.