Kriza z odpadki ali s strategijo?

19. 1. 2012 | Besedilo: K. Ž./STA

odpadki, odlagališča odpadkov, ločevanje odpadkov, Smeti

Ravnanje z odpadki ne pomeni vedno težave, temveč lahko predstavlja izziv in priložnost za odpiranje novih delovnih mest ter povečanje konkurenčnosti, je prepričana strokovnjakinja s področja ravnanja z odpadki Marinka Vovk.

Direktorica Tehnološkega centra za aplikativno ekologijo EKO-TCE pravi, da grožnje z zapiranjem odlagališč ne bodo koristile, saj potrebujemo jasno strategijo. Pojasnjuje, da v Sloveniji prihaja do pomanjkljivega uresničevanja strategij ravnanja z odpadki, vse večja pa je nejevolja javnih služb, zato vse pogosteje ob zapiranju odlagališč prihaja do nerazumljivih groženj. "Posledično se količina odloženih mešanih odpadkov ne zmanjšuje tako, kot bi se morala," meni Marinka Vovk.

Mešani komunalni odpadki nastajajo povsod po svetu, vendar pa je v Sloveniji odloženih mnogo več odpadkov kot v nekaterih evropskih državah. V Sloveniji letno na osebo nastane več kot 270 kilogramov odloženih mešanih komunalnih odpadkov, medtem ko v državah severne Evrope zberejo le približno štiri do deset kilogramov takšnih odpadkov, je pojasnila Vovkova. "Z drugačno vizijo ravnanja z odpadki sploh ne bi potrebovali odlagališč," je izpostavila.

Po njenih besedah v Sloveniji že obstajajo dobre prakse ravnanja z odpadki, ki pa so pogosto spregledane. Ob tem je izpostavila Center ponovne uporabe v Rogaški Slatini, kjer usposabljajo in zaposlujejo ljudi iz ranljivih skupin, ki obdelajo in popravijo še uporabe odpadke. V prihodnje po Sloveniji načrtujejo odprtje še sedmih takšnih centrov.

Svetovalec direktorja Snage Igor Petek ob tem poudarja, da naša zakonodaja sicer doslej ni bila naklonjena projektom, kot so centri za ponovno uporabo, medtem ko so v tujini takšni projekti že zaživeli v okviru socialnega podjetništva. Pojasnil je, da tudi v Ljubljani načrtujejo odprtje centra ponovne uporabe, v prihodnje pa se bodo lotili tudi zbiranja ločenih odpadkov "od vrat do vrat".

Ustrezno ločeni odpadki po njegovem mnenju ne predstavljajo bremena, temveč nove priložnosti tako za prebivalce kot podjetja.

Predsednik Združenja ekoloških gibanj Karel Lipič pa je poudaril, da se je ravnanje s komunalnimi odpadki v zadnjih desetih letih v Sloveniji poslabšalo, kar ni dobra popotnica za prihodnost. Odgovornost za to morata po njegovih besedah prevzeti predvsem vlada ter ministrstvo za okolje, ki nista storila dovolj za izvajanje okoljskih strategij, zato pa sedaj nastajajo težave, ko se zapira 11 odlagališč po Sloveniji.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE