9. 12. 2011 | Besedilo: Borut Tavčar, Delo
Ločeno zbiranje odpadne embalaže zelo škripa
9. 12. 2011 | Besedilo: Borut Tavčar, Delo
Odpadna embalaža ostaja komunalnim podjetjem, ker je družbe za ravnanje z odpadno embalažo ne prevzamejo. To v zadnjem času razburja slovensko odpadkarsko srenjo in spodbuja k razmišljanju o podržavljenju sistema. Dogaja se namreč ravno nasprotno od evropskih ciljev.
Še prejšnji teden smo poročali o kupih neprevzetih embalažnih odpadkov pri 30 komunalnih podjetjih, razmere pa se še poslabšujejo. Kupi še vedno rastejo, poleg tega so se pridružile nove komunale. Tako pri Slopaku kot pri Interserohu trdijo, da so letošnje kvote presegli, odvaža le še Gorenje Surovina, ki pa bo svoj delež tudi kmalu zapolnila. Zaplet nameravajo s posredovanjem MOP razrešiti v tednu dni.
Zakaj škripa?
Na ministrstvu za okolje in prostor opozarjajo, da evropska komisija neprestano opozarja, da je v Sloveniji dane na trg 300.000 ton embalaže, naša država pa vztrajno prikazuje 200.000 ton. Zato nameravajo med drugim odpraviti oprostitev obveznosti plačevanja embalažnine za male proizvajalce in uvoznike.
Razmere so zdaj povsem nasprotne ciljem za čim večji delež ločeno zbranih odpadkov. DROE trdijo, da so zbrale dovolj za dosego letošnjih ciljev. Embalažnin nočejo povišati, ker bi s tem izgubile zavezance, iz istega razloga pa tudi ne nadzirajo količin embalaže (te se povečujejo). Prihodnje leto jim zato po mnenju MOP lahko denarja zmanjka že julija.