7. 2. 2012 | Besedilo: Barbara Pavlin, Delo
Na študij že peta generacija ekotehnologov
7. 2. 2012 | Besedilo: Barbara Pavlin, Delo
Zadnje čase je vse bolj jasno, da je priložnost Slovenije tudi v zeleni rasti in zelenih delovnih mestih. Ta med drugim prinašajo dodano vrednost izdelkom in storitvam, zmanjšujejo nekatere stroške podjetja, zaposlenim pa omogočajo zdrav karierni in osebnostni razvoj.
Ekološki poklici, ki so danes morda manj prepoznani, bodo v prihodnosti nujni. Kar nekaj podjetij v Sloveniji se »ozelenjuje«, za to pa je treba zaposlene tudi izobraziti.
Velenjska Visoka šola za varstvo okolja izobražuje diplomirane ekotehnologe. »Predvidevamo, da bodo opravljali kar najrazličnejše poklice, saj je tudi študijski program določen tako, da bi bili za to usposobljeni. Pričakujemo, da se bodo lahko zaposlili v podjetjih, ki v postopke proizvodnje vgrajujejo tehnologije, sprejemljive do okolja ter za odstranjevanje in predelavo odpadkov, so zavezanci IPPC, uvajajo ali že izpolnjujejo okoljske standarde in jim sledijo, v kmetijskih ali gozdarskih podjetjih, v zavarovanih območjih in svetovalnih podjetjih ter v različnih institucijah ter upravnih in nadzornih službah na državni in lokalni ravni,« razlaga dekanja Natalija Špeh.
O povpraševanju po tem poklicu zdaj težko govori, saj so razmere neugodne za kakršnokoli zaposlovanje, poklic ekotehnologa pa je še precej neznan.
Več o poklicu ekotehnolog si lahko preberete v torkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.
KOMENTARJI
katja
16. 2. 2012 13:45
Bralka nas je prijazno opozorila, da tovrsten študij ni edini v Sloveniji, pač pa študij za poklic ekologa oz. okoljskega tehnologa že dalj časa poteka tudi na Univerzi v Novi Gorici. Pred kratkim so star študijski program, kot večina fakultet v Sloveniji, prenovili v skladu z bolonjsko reformo. Več informacij o tem študiju lahko dobite na http://www.ung.si/si/o-univerzi/sole/1000/