28. 6. 2013 | Besedilo: Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo
Najpogostejše napake pri ločevanju odpadkov
28. 6. 2013 | Besedilo: Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo
Embalaža mora biti prazna, uporabljeni robčki ne gredo med papir, vatirane palčke pa ne v stranišče.
Pred leti ločevanja odpadkov nismo poznali. Pred domačo hišo ali večstanovanjskim objektom smo imeli le en zabojnik za vse odpadke. To se je spremenilo. A kljub številnim ozaveščevalnim akcijam se nekatere napake še vedno pojavljajo.
V gospodinjstvih se nabere največ embalaže, zato je med prvimi pravili, ki jih moramo upoštevati, to, da v zabojnik za embalažo nikoli ne odložimo embalaže, ki ni popolnoma izpraznjena. Prav tako vanj ne sodijo ostanki hrane. Preden embalažo odložimo v pravi zabojnik, jo izpraznimo in stisnemo, plastenkam pa odvijemo še pokrovček.
Papirnati robčki, brisače in serviete ne sodijo v zabojnik za mešane odpadke, kjer jih komunalna podjetja pri odvozu odpadkov večkrat tudi najdejo, ampak v zabojnik za biološke odpadke, saj so razgradljivi. Večjih kosovnih odpadkov ne odložimo v zabojnik za mešane odpadke ali poleg njega, ker ne sodijo na deponijo. Odpeljemo jih v zbirni center, zanje naročimo odvoz ali počakamo na organizirano zbiranje kosovnih odpadkov.
Katera je največja napaka pri ločevanju odpadkov in kateri odpadki spadajo v kateri zabojnik, si lahko preberete v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.
KOMENTARJI
Igor Đukanović
29. 6. 2013 17:14
Bravo. Takšne članke potrebujemo. Ko vidim bananine olupke v kesonu za (plastično) embalažo, mi je jasno, da gre za sabotažo. A kam odložiti stiropor? Niso vsa vprašanja trivialna za zdravo kmečko pamet. :-)