Ni dovolj zamenjati nafte z rastlinami
Bioplastika ne sme le zamenjati plastike iz nafte, treba je tudi najti inovativne načine njene uporabe.
Plastika je široko uporabna, lahka in vzdržljiva, zato so plastični odpadki povsod, tako v okolju kot, na koncu, v naši prehranski verigi. Gre pa tudi drugače, le inovativno je treba razmišljati in najti nove načine uporabe odpadne plastike.
Četrta generacija belgijskega družinskega podjetja De Saedeleir iz plastenk proizvaja prvovrstno surovino za tekstilne izdelke, kot so prevleke za avtomobilsko industrijo. Leta 2004 so začeli poskuse z biopolimeri, takšna plastika je iz naravnih materialov in se jo da kompostirati. Poleg tega podjetje proizvaja brezšivne trpežne preproge za razstavne površine in tudi stadione. V postopku najprej zmanjšajo porabo surovin, saj po uporabi preproge znova uporabijo ali pa jih reciklirajo.
Nova proizvodnja zajema še tehnične tekstilne izdelke s specifičnimi lastnostmi. Podjetje De Saedeleir je pionir pri proizvodnji tekstila za kmetijstvo iz naravnih surovin. Proizvajajo tkanine za utrjevanje terena, denimo obcestnih brežin. Te tkanine se razgradijo v treh do petih letih, ko brežino utrdijo korenine zasajenih rastlin in grmovja, lahko pa imajo tri osnovne naloge. Prva je preprečevanje rasti plevelov, druga dodatna pomoč za rast rastlin, saj tkanina lahko sprošča hranila zanje, tretja pa preprečevanje erozije prsti. Za to proizvodnjo je družba dobila tudi subvencijo Evropske unije za zeleno inovacijo, pilotne površine pa so posejane po vsej Evropi. Iščejo še nove, pri čemer je pomembno, da so mesta vzor regijam.
Zakaj bioplastika stane več kot plastika iz nafte in kakšne načrte ima evropska komisija glede plastike, si lahko preberete v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.