Obnova sežigalnice v središču Dunaja skoraj končana

30. 11. 2014 | Besedilo: Ba. P./STA

odpadki, dunajska sežigalnica, termična obdelava, sežigalnica

Dunajska sežigalnica odpadkov Spittelau, ki stoji malodane v središču mesta, obratuje že od sedemdesetih let minulega stoletja, je tik pred koncem obnove. Obnova, ki se je začela konec leta 2011, bo stala 130 milijonov evrov, rezultat pa bo učinkovitejši obrat, ki za delovanje filtrirne naprave ne bo več potreboval zemeljskega plina.

V sežigalnici Spittelau so pred prenovo za delovanje filtrirne naprave porabili pet milijonov kubičnih metrov zemeljskega plina. Sežigalnica stoji skorajda v središču mesta in je posrečena kombinacija odpadkov, energije in kulture, njena posebnost pa je fasada, ki jo je oblikoval znani avstrijski umetnik Friedensreich Hundertwasser.

Glavna dejavnost sežigalnice sicer niso odpadki, pač pa daljinsko ogrevanje pozimi in hlajenje poleti za približno 60.000 dunajskih gospodinjstev. Emisij škodljivih snovi v okolje so na skrajni spodnji meji dovoljenih vrednosti. O samih dejavnostih in meritvah redno obveščajo okoliške prebivalce, tudi prek lastnega časopisa, ki ga izdaja sežigalnica, kar je najverjetneje tudi razlog, da prebivalci ne nasprotujejo objektu in njegovemu delovanju.

S sežiganjem gospodinjskih odpadkov (na leto jih sežgejo 250.000 kilogramov) pridobijo približno 40.000 megavatnih ur (MWh) elektrike, 470.000 MWh toplotne energije, 6000 ton železovega drobirja ter 60.000 ton žlindre, pepela in filtrirnega kolača. Škodljive snovi iz filtrirnega kolača skladiščijo v Nemčiji, iz pepela in žlindre pa izdelujejo posebno mešanico, ki jo uporabljajo za gradnjo zidov okoli različnih deponij.

V Sloveniji imamo objekt termične obdelave odpadkov z energetsko izrabo v Celju - z zmogljivostjo 15 megavatov (MW) in z zmogljivostmi za sosežig, ki bodo tudi v prihodnje sposobne prevzeti del odpadkov. Kot so za STA pojasnili na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, izračuni kažejo, da bi morali v Sloveniji zagotoviti termično obdelavo izločenih gorljivih frakcij iz mešanih komunalnih odpadkov v letni količini okrog 160.000 ton. Teh namreč ne bo mogoče odstraniti drugače kot s termično obdelavo. Zagotoviti bi torej morali za še za 60 do 75 MW zmogljivosti za termično obdelavo komunalnih odpadkov.

Kje naj bi v Sloveniji stal morebitni nov objekt za termično obdelavo odpadkov z energetsko izrabo, še ni znano. Na ministrstvu pojasnjujejo, da je glede na vremenske razmere v Sloveniji ter glede na zahteve po dolgoročni zanesljivosti rabe trdnega goriva iz komunalnih odpadkov najprimernejša oblika njihove energetske predelave soproizvodnja električne energije in toplote v napravah, ki so del sistema za daljinsko ogrevanje večjega mesta. V Sloveniji take pogoje izpolnjujeta Ljubljana in Maribor, a odločitev za gradnjo novih objektov še ni bila sprejeta. Že zamisli o sežigalnicah v Sloveniji običajno naletijo na odpor lokalnega prebivalstva.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE