1. 7. 2014 | Besedilo: S. O./STA
Prvaki znanstvene olimpijade
1. 7. 2014 | Besedilo: S. O./STA
Slovenski dijaki so se zopet izkazali s svojim znanjem na mednarodnem parketu. Z znanstvene olimpijade, ki je potekala v ZDA, so se vrnili s kar tremi medaljami. Največji uspeh sta doživela novomeška dijaka, ki sta domov prinesla zlato medaljo v kategoriji znanost.
Slovenski vzgojno-izobraževalni sistem je dobil še eno potrditev. Iz znanstvene olimpijade, ki je potekala v Združenih državah Amerike, so namreč slovenski dijaki domov prinesli najvišja priznanja. Tri slovenske dijaške ekipe so se z znanstvene olimpijade Genius 2014 vrnile z medaljami.
Najbolj sta navdušila dijaka Aleš Zupančič in Jaka Šikonja iz novomeške gimnazije, ki sta se vrnila z zlato medaljo za svojo v prihodnost usmerjeno raziskovalno nalogo Možnost izrabe organskih gospodinjskih odpadkov za proizvodnjo vodika. Tekmovala sta v kategoriji znanost in se spopadla še z 502. projekti dijakov iz celega sveta. Raziskovalno nalogo sta izdelala v Laboratoriju za okoljske vede in inženirstvo. V sklopu svoje raziskovalne naloge sta novomeška dijaka iz biološko razgradljivih odpadkov s pomočjo bakterij dobila plinsko zmes vodika in ogljikovega dioksida, ki sta jo nato uporabila za pridobivanje elektrike pri sobni temperaturi s pomočjo gorivnih celic. Hkrati pa sta opravila tudi finančno evalvacijo v kateri sta dokazala, da je pridobivanje vodika iz organskih gospodinjskih odpadkov lahko dobičkonosna panoga.
Dobrega uspeha pa nista dosegla samo novomeška dijaka, ampak sta se iz mesta Osweg, ki se nahaja v zvezni državi New York, s srebrno medaljo vrnili Urša Pirc in Maja Vidmar iz ljubljanske Gimnazije Vič. Gimnazijski sta si srebrno medaljo zaslužili za raziskovalno nalogo z naslovom Mikroplastika in siva voda iz pralnega stroja izdelano v Laboratoriju za polimerno kemijo in tehnologijo. Slovenskih uspehov na znanstveni olimpijadi pa s tem še ni konec. Iz Združenih držav Amerike sta se namreč z bronasto medaljo tudi vrnila viška dijaka Maksimiljan Adamek in Domen Lenarčič.
Uspeh slovenskih dijakov je še toliko večji, ker so se na junijski Olimpijadi mladih raziskovalcev Genius v Oswegu pomerili dijaki iz vsega sveta, ki so tekmovali v petih kategorijah in sicer v umetnosti, kreativnem pisanju, glasbi, dizajnu in znanosti.