S polnimi nahrbtniki tudi v dolino, ne le v gore
Slovenija je geografsko zelo razgibana država, Slovenci navdušeni hribolazci, avgust pa je za to rekreativno dejavnost tradicionalno najboljši mesec. Zato bomo v prihodnjih tednih predstavili nekaj napotkov za ločevanje odpadkov v hribih, saj nam doma gre že kar dobro.
Pravijo, da je avgust tisti mesec, ki je najugodnejši za hribolazce. Vremenske razmere so pravšnje, dnevi dolgi, ohladitev, ki nam jo ponuja zavetje gora, pa natanko tisto, kar potrebujemo, ko iščemo prostor, kjer bomo v poletni sopari laže zadihali.
Na pot se ponavadi odpravimo zgodaj zjutraj, z nahrbtniki, polnimi dobrot. Vrečka s sadjem, plastenka z vodo, domači sendviči, zaviti v aluminijasto folijo, pločevinke, vse to je – če izvzamemo pravilno obutev, obleko in palice – osnovna »oprema« planinca.
Kako ravnamo z odpadki
Zadnja leta so se čistilne akcije iz mest preselile tudi v više ležeče okolje. Te so sicer v organizaciji Planinske zveze Slovenija v sodelovanju s planinskimi društvi stalnica ob koncu sezone, v zadnjem času pa jih organizirajo tudi med letom. Podobne pobude so tudi na Tirolskem, kjer se na enak način poskušajo spopadati z odpadki v gorah. V grobem lahko rečemo, da so naše gore čiste. Za to poskrbijo tudi planinske koče, ki skrbijo za ločeno zbiranje odpadkov, opremljene so s stiskalnicami za pločevinke in kompostniki, drugo dodajo planinci sami.
Odpadke ponekod odvažajo s helikopterji, drugod s terenskimi vozili, z žičnicami ali celo konjsko vprego. Ta je cenejša in ne onesnažuje okolja kot druga prevozna sredstva. Da pa ne obremenjujemo preveč živali in hkrati ne povečujemo vnosa izpušnih plinov, je prav, da enako vestno, kot smo svojo malico pripravili, tudi odnesemo njene ostanke v dolino.
Zakaj je odpadke najbolje odnesti kar domov, si lahko preberete v petkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.