Stekel projekt turizma brez odpadkov

8. 6. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

Ekologi brez meja, turizem

Ekologi brez meja so v teh dneh začeli izvajati projekt Zero Waste turizem - Prehod v zeleno gospodarstvo na področju turizma. Pripravili bodo smernice za hotele, restavracije in organizatorje prireditev, skladne z idejo Zero Waste (Nič odpadkov), ter jih v dveh pilotnih primerih in preko izobraževanj prenesli v prakso.

Namen 64.956 evrov vrednega projekta, ki ga sofinancira ministrstvo za okolje in prostor, je podjetja in organizacije, ki zagotavljajo turistično ponudbo in storitve, spodbuditi k prehodu v krožno gospodarstvo preko preprečevanja nastajanja odpadkov, ponovne uporabe in recikliranja.

Na izrazito turističnih območjih je v sezoni lahko več obiskovalcev kot stalnih prebivalcev. Odpadki iz turizma pa večinoma sodijo med komunalne odpadke, kar vpliva na celovit sistem ravnanja z njimi, so pojasnili v društvu Ekologi brez meja.

Ob tem so spomnili, da se Slovenija pozicionira kot zelena turistična destinacija, a za uspešen razvoj takšne znamke niso dovolj le naravne danosti ali ohranjeno okolje. Potrebno je tudi zavedanje, kako te danosti ohranjamo in zanje skrbimo.

V okviru projekta bodo tako pripravili smernice za Zero Waste ponudnike turističnih storitev, kot so hoteli in restavracije, pri čemer bodo poskrbeli za izvedbo dveh pilotnih primerov prenosa smernic v prakso. Pripravili pa bodo tudi splošne smernice za organizatorje dogodkov.

Hoteli v Italiji, ki so takšne smernice že uvedli, so v dveh letih za 95 odstotkov znižali količine odpadkov, stroške ravnanja z njimi pa za četrtino, medtem ko so obisk povečali za 15 odstotkov, so navedli v društvu.

Evropska komisija je decembra 2015 objavila sveženj o krožnem gospodarstvu, saj se Evropa sooča z delovanjem v vedno bolj tveganem okolju, kjer so cene in dobava primarnih surovin in virov zelo nepredvidljive. Zato želi EU zapirati tehnološke in naravne kroge ter zagotoviti učinkovito rabo virov. Obenem lahko tako do leta 2030 ustvari 870.000 novih delovnih mest in zmanjša izpuste ogljikovega dioksida za 415 milijonov ton.

Tem prizadevanjem se je pridružila slovenska vlada in lani jeseni sprejela okvirni program za prehod v zeleno gospodarstvo, katerega del so tudi preprečevanje nastajanja ter ponovna uporaba in recikliranje odpadkov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE