28. 2. 2015 | Besedilo: Ba. P./STA
recikliranje, center ponovne uporabe, odpadki, ravnanje z odpadki
Tudi v Radovljici center ponovne uporabe
28. 2. 2015 | Besedilo: Ba. P./STA
recikliranje, center ponovne uporabe, odpadki, ravnanje z odpadki
Socialno podjetje Fundacije Vincenca Drakslerja je v sodelovanju z radovljiško občino in komunalnim podjetjem konec februarja odprlo novo prodajalno z rabljenimi in obnovljenimi predmeti v Radovljici. Prvo socialno podjetje na Gorenjskem svoje izdelke že prodaja tudi na dveh lokacijah v Kranju in v prodajalni na Pristavi pri Tržiču.
Novo središče ponovne rabe, ki je namenjeno sprejemu, obnovi in prodaji rabljenih predmetov, so uredili v radovljiškem zbirnem centru, kjer so imeli v centralni čistilni napravi neizkoriščene poslovne prostore, katerih ureditev je radovljiško občino stala skoraj 30.000 evrov. Prostore je Fundacija Vincenca Drakslerja kot socialno podjetje pridobila v brezplačno uporabo, delo pa sta prek javnih del dobila dva delavca, tako da bosta njuno plačo financirala Zavod RS za zaposlovanje in Občina Radovljica.
Prodajalni so nadeli simbolično ime Brvač. Izraz izhaja iz obdobja, ko Fuksove brvi v bližini zbirnega centra še ni bilo in so na tem mestu bredli čez Savo. Brvač je bila oseba, ki je nosila ljudi in tovor čez vodo. Z dejavnostjo ponovne rabe pomagajo ljudem »čez vodo« s tem, da jim ponujajo izdelke po ugodnih cenah in ranljivim osebam pomagajo na poti v novo življenje.
»Center ponovne uporabe je velika priložnost za vse nas, saj gre za učinkovit, gospodaren, do okolja prijazen način zbiranja in ravnanja z odpadki,« je dejal direktor Komunale Radovljica Matija Žiberna. Ponovna raba izdelkov spodbuja varovanje okolja s preprečevanjem nastajanja odpadkov, hkrati so uporabni in obnovljeni izdelki v prodajalni vsakomur dostopni po simboličnih cenah. Prispeva tudi k družbenim ciljem, kot so boj proti revščini, socialna vključenost in enakost ter ustvarjanje delovnih mest.
Z informiranjem in ozaveščanjem bodo spodbujali občane, da odvečnih predmetov ne zavržejo, temveč jih oddajo v kotičku za sprejem uporabnih predmetov. Gre za odvečne kose pohištva, bele tehnike, male gospodinjske aparate, igrače, oblačila, posodo in podobne predmete. V socialnem podjetju jih bodo obnovili, jim dali novo vrednost in jih po ugodnih cenah ponudili v prodajalni.
Glavni cilj delovanja socialnih podjetij je ustvarjanje delovnih mest za tiste, ki imajo manjše možnosti zaposlovanja. To so nekdanji odvisniki, invalidi in starejše brezposelne osebe. Fundacija Vincenca Drakslerja izvaja operacijo Omamljen.si z delom, ki jo podpirata Evropski socialni sklad ter ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.