Otroci delujejo za čistejše okolje
V okviru zaključka mednarodnega projekta Voda povezuje, ki se ukvarja s pomenom vode doma in po svetu, se bodo konec tedna predstavile tudi Ekošole iz sedmih držav. Iz Slovenije se bo predstavila osnovna šola Marije Vere iz Kamnika, ki je zmagala na državnemu natečaju s projektom Z vodo brez olja do čistega okolja.
Konec tega tedna se bo na Bledu odvil zaključek mednarodnega projekta BMW Clean Water Business & Diplomatic Regatta. Dogodek je povezal 138 podjetij iz Slovenije, Madžarske, Avstrije in Češke, hkrati pa angažiral tudi Ekošole iz Poljske, Slovaške, Romunije, Češke, Madžarske, Avstrije in Slovenije. Podjetja so za otroške projekte, ki se ukvarjajo s trajnostnim razvojem, prispevala sredstva, ki so jih dobro uporabili otroci iz vrtcev, osnovnih šol, srednjih šol, pa tudi iz dveh fakultet.
V celotnem projektu mednarodnega programa Ekošola, ki vključuje vzgojitelje, učitelje in otroke, je vključenih kar 711 vrtcev, osnovnih in srednjih šol oziroma kar 130.000 otrok in učencev ter 13.000 vzgojiteljev. Namen projekta je, da spodbuja mlajše generacije pri aktivnem delovanju za okolje, pri varovanju okolja in ozaveščanju o problematiki voda. Na Bled bo tako konec tedna prišlo kar 12.000 otrok iz regije.
V Sloveniji je na natečaju zmagala Osnovna šola Marije Vere iz Kamnika, katere učenci so pripravili projekt z naslovom Z vodo brez olja do čistega okolja. Projekt so pripravili Žan Planinc, Žiga Planinc, Nuša Štrajhar Ahačič in Matic Šardi pod mentorstvom mag. Polone Mežnar. Najprej so obiskali podjetje Centralna čistilna naprava Domžale-Kamnik, kjer so se na lastne oči prepričali, da ne smemo odpadnega kuhinjskega olja zlivati v odtoke, saj v kombinaciji s pralnimi sredstvi maši odtočne cevi, zato predstavlja težavo pri čiščenju odpadnih voda. Pri tem se jim je porodila ideja, da bi v svojem lokalnem okolju preverili kako gospodinjstva ravnajo z odpadnimi olji. Nato pa so želeli ugotoviti kako bi lahko to odpadno olje porabili za predelavo v bioplin oziroma elektriko. Niso pa le teoretizirali, temveč so od dvajsetega decembra lani do šestega marca letos zbirali odpadno olje pri prebivalcih in jih hkrati ozaveščali. Rezultate raziskave, ki so jo opravili na terenu pa so posredovali odgovornim v CČN Domžale-Kamnik in Komunalnemu podjetju Kamnik, pa tudi predstavnikom Krajevne skupnosti Duplica. Na koncu so si vsi otroci zaželeli, da bi njihov projekt zaživel tudi v praksi in postal trajnosten. Prav zato bo Ekošolska skupnost učencev, najmanj enkrat letno, organizirala zbiralno akcijo in zbrano olje ponudila zainteresiranim odjemalcem. S tem želijo doseči, da bi zbiranje odpadnega olja postala stalna praksa v celotni občini Kamnik. Zato si želijo tudi, da bi komunalno podjetje vzpostavilo pogoje za zbiranje odpadnega gospodinjskega olja.
Obiskovalci dogodka na Bledu si bodo tako lahko na stojnicah ob jezeru lahko ogledali zmagovalne projekte, ne samo iz Slovenije, temveč tudi iz drugih držav katere Ekošole sodelujejo v mednarodnem programu. Za konec pa bo na vrsto prišla še veslaška regato, saj je veslanje okolju prijazen šport.