Okolju prijazno oblikovanje

21. 6. 2011 | Besedilo: Aleksandra Zorko

oblikovanje, delavnice, simpozij

Jutri, 22. junija, ob 9. uri bo v CUK Kino Šiška v Ljubljani mednarodno srečanje z naslovom Okolju prijazno oblikovanje: Bomo sprejeli izziv?, na katerem bodo sodelovali različni strokovnjaki in predstavniki podjetij iz Slovenije in tujine, ki bodo poskusili odgovoriti na vprašanje, ali bi lahko z bolj premišljenim oblikovanjem izdelkov zmanjšali njihove škodljive vplive na okolje in hkrati zaradi tega postali tudi poslovno uspešnejši, inovativnejši, manj potratni in manj odvisni od vedno dražjih surovin in energije. Srečanje bo v okviru projekta C2CN (Cradle to cradle network, Od zibelke do zibelke), v katerem Slovenija sodeluje z desetimi partnerskimi regijami iz vse Evrope.

V prvem delu srečanja bodo predstavljeni pristopi, ki ga za spodbujanje okolju prijaznega oblikovanja uporabljajo v Belgiji in Franciji. Med drugim bo na delavnici belgijska javna agencija za odpadke predstavila znanstveno zasnovano orodje Ecolizer, ki lahko zmanjša okoljski vpliv zaradi oblikovanja izdelkov. Prvo orodje Ecolizer so razvili že leta 2005, pred kratkim pa so jih še posodobili. Popoldanski del srečanja je namenjen iskanju idej in ukrepov za prenos primerov dobrih praks. Hkrati bo na srečanju info točka, kjer bodo strokovnjaki posameznikom in podjetjem odgovarjali na vprašanja, povezana z okolju prijaznim oblikovanjem.

Koncept Od zibelke do zibelke (C2C) zagovarja idejo odpadek je hrana in od tod tudi ime od zibelke do zibelke in ne od zibelke do groba, kakor ga zdaj poznamo in se ga držimo. To pomeni, da se proizvodnja začne snovati na obnovljivih virih energije in da pri oblikovanju izdelkov posnemamo naravne procese, kroženje snovi v naravi, kjer je odpadek hkrati tudi hrana. Ta naravni proces naj bi posnemali tudi pri proizvodnji izdelkov, pa naj bo to pohištvo, posteljnina ali toaletni papir, tako da odpadki sploh ne nastajajo več.

Koncept C2C sta razvila ameriški arhitekt William McDonough in nemški kemik dr. Michael Braungart, nekoč sodelavec organizacije Greenpeace. A začetnik koncepta C2C v praksi je Albin Kälin, danes ustanovitelj švicarske organizacije EPEA, ki spodbuja podjetja k vključitvi v ta projekt in jim pri tem pomaga, začel pa je pred sedemnajstimi leti v tekstilni tovarni Rohner, kjer so naredili prvi izdelek s certifikatom C2C. Poleg načela odpadek je hrana je pri tem konceptu ključna še raba sončne energije, s katero se nadomesti energija, ki je na voljo danes, in se s tem ne ogroža prihodnjih generacij. Poleg energije sonca pride v poštev tudi uporaba vetra ali biomase. Tretje načelo, ki ga zagovarja C2C, je spodbujanje raznovrstnosti in raznolikost, ki ju lahko opazujemo v naravi.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE