1. 3. 2011 | Besedilo: Julijana Bavčar
Okrasne rastline za težka, ilovnata tla
1. 3. 2011 | Besedilo: Julijana Bavčar
Če imate okrog hiše težjo, ilovnato zemljo, se vam ni treba odpovedati veselju, ki ga prinašata načrtovanje in urejanje okrasnega vrta. Morda vas bo pri urejanju gredic, na katere boste posadili okrasne rastline, malce jezilo sprijemanje težke prsti na škornje in lopato, a ob pravi izbiri rastlin vam bo cvetoči vrt lahko v ponos. Predlagamo vam devet okrasnih rastlin, ki bodo dobro uspevale tudi v ilovnati prsti.
Rosa 'Madame Isaac Pereire'
Vrtnica 'Madame Isaac Pereire' je elegantna plezalka, ki nas s svojimi težkimi in dehtečimi staromodnimi cvetovi v močni rožnati barvi razveseljuje vse do jeseni. Prija ji močno sonce. Zraste do 2,5 m v višino.
Anemone x hybrida 'Honorine Jobert'
Listi te sorte anemone nekoliko spominjajo na liste vinske trte. Ima prelepe bele cvetove z rumenimi prašniki, v višino pa zraste od 80 do 120 cm. Ustrezajo ji zelo sončne, pa tudi polsenčne lege.
Brachyglottis 'Sunshine'
Značilnost tega do meter in pol visokega gostega zimzelenega grma iz družine nebinovk z zelo privlačnimi listi je srebrna obroba okoli bleščeče zelene listne ploskve. Rumeni cvetovi, po obliki podobni marjeticam, nas razveseljujejo poleti in jeseni. Uspeva na močnem soncu. Rastlini ustreza bližina morja.
Digitalis purpurea
Rdeči naprstec je dvoletnica, ki se na gredicah s semenom ohranja sama. Na naših vrtovih je precej razširjena, saj je zelo prilagodljiva. Ilovnato zemljo laže prenašajo različice rdečega naprstca, ki jih najdemo v naravi, kot moderne hibridne sorte. Rastlina, ki zraste do 120 cm v višino, ima rada delno senčno lego.
Galanthus 'Atkinsii'
Ta sorta zvončka cveti pozno pozimi in zgodaj spomladi. Na vrtu se hitro udomači, zlasti pod drevjem in grmovjem ter na tratah ali mešanih gredicah. Ta čebulnica zraste v višino do 20 cm. Čeprav ji ustrezajo polsenčne lege, prenese nekaj več sonca kot drugi zvončki. Godi ji, če ilovnato zemljo pri sajenju pomešamo s humusom.
Hemerocallis 'Golden Chimes'
Ta stara sorta maslenice je zaradi elegantnega videza še vedno bolj priljubljena od marsikaterega novega hibrida. Odlikujejo jo suličasti listi in posamično razvrščeni zlatorumeni cvetovi, katerih cvetni lističi so na zunanji strani, kot bi bili posuti z bronzo. Glede tal ni zahtevna, velja pa pripomniti, da se v ilovnati zemlji razrašča nekoliko počasneje kot v drugačni prsti. Dobro prenaša sol, zato uspeva tudi ob cestah. Kot pri vseh maslenicah, ki jih poznamo tudi pod imenom enodnevnice, cveti posamičen cvet le en dan. Rastlini ustreza močno sonce.
Ligularia dentata 'Britt Marie Crawford'
Predlagana sorta ligularije ima velike srčaste liste z nadihom kostanjeve barve, ki po obliki nekoliko spominjajo na lapuhove. Ta gručasto rastoča trajnica cveti od julija do septembra, ko se nad privlačnimi listi postopoma odpirajo oranžnorumeni cvetovi. V višino zraste do 1 m. Ustrezajo ji delno senčne lege; posajena na močnem soncu bo čez dan ovenela, a si bo ponoči opomogla. Vse ligularije lahko uspevajo tudi na legah, ki so del leta poplavljene.
Limnanthes douglasii
Douglasov limnant je nizko rastoči, do 15 cm visoki prekrivni grmiček, katerega vedri sončni cvetovi se obdržijo še v jesen. Podobni so prerezanemu trdo kuhanemu jajcu – močno rumeno sredino obkroža bel rob. Ko imamo to enoletnico enkrat na svojem vrtu, se nam bo zlahka vedno znova zasejala.
Philadelphus 'Manteau d'Hermine'
Ta sorta nepravega jasmina je primerna predvsem za tiste, ki imajo bolj skromno odmerjen prostor za okrasne gredice. Sodi namreč med najbolj posrečene pritlikave okrasne grmičke, saj ne preseže višine 75 cm. Od bogatih belih cvetov veje omamen vonj. Cveti junija in julija in mu prijata tako močno sonce kot polsenca.