2. 7. 2015 | Besedilo: K. Ž./STA | Fotografije: Leon Vidic/dokumentacija Dela
Izobraževalno delovna akcija odstranjevanja ambrozije
2. 7. 2015 | Besedilo: K. Ž./STA | Fotografije: Leon Vidic/dokumentacija Dela
Mestna občina Ljubljana (Mol) danes pripravlja izobraževalno delovno akcijo odstranjevanja škodljive invazivne rastline ambrozije. Akcija je del projekta Rokavice gor, s katerim želi Mol opozoriti na škodljive posledice takšnih rastlin. Zbor udeležencev akcije bo ob 17. uri na končni postaji mestnega avtobusa številka osem na Brnčičevi ulici.
Kot je navedeno na spletnih straneh Mola, morajo imeti vsi udeleženci akcije oblečene dolge hlače in majico z dolgimi rokavi. Sodelovanje v akciji je na lastno odgovornost ter ni primerno za otroke in osebe z alergijami. Udeleženci lahko kupone za brezplačen prevoz z mestnimi avtobusi prevzamejo na sedežu četrtne skupnosti Črnuče na Dunajski cesti 367.
V torek in sredo sta v sklopu projekta potekala tudi vodena sprehoda na temo invazivnih rastlin, na katerih so udeleženci spoznavali različne invazivne tujerodne rastline s poudarkom na ambroziji, še navajajo na Molu. V juniju pa je Zavod RS za varstvo narave skupaj s sodelavci na Ljubljanskem barju organiziral akcijo odstranjevanja zlate rozge in orjaškega dežena, prav tako invazivnih rastlinskih vrst. Kot je navedeno na spletnih straneh ministrstva za okolje in prostor, je orjaški dežen nevaren zaradi svojega soka. Ta na koži, če jo izpostavimo soncu, povzroči poškodbe.
Kot je pred časom pojasnila Zala Strojin Božič z ljubljanskega oddelka za varstvo okolja, želijo s projektom Rokavice gor predvsem spodbuditi občane, da pregledajo svoja zemljišča in pravočasno odstranijo zdravju škodljivo rastlino ambrozijo.
Po besedah Nejca Jogana z ljubljanske biotehniške fakultete gre za nenavadno rastlino, ki na prvi pogled spominja na plevel. Kot je dodal, jo opazijo zlasti tisti, ki so nanjo alergični, število teh iz leta v leto narašča. Po njegovih navedbah v nekaterih državah število tistih, ki so na rastlino alergični, presega deset odstotkov.
Ne samo, da povzroča alergije, ambrozija se tudi izredno hitro širi in se jo je težko znebiti. Jogan je povedal, da gre sicer za enoletnico, a ta proizvede ogromno število semen, ki so zelo trajna. Ta semena lahko namreč v prsti ostanejo še desetletja po tistem, ko na rastišču uspemo pokositi ambrozijo.