Ogrožena naj bi bila petina svetovnega rastlinstva

11. 5. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

rastlinstvo, botaniki, rastline

Botaniki iz londonskega Royal Kew Gardens so v prvem poročilu o stanju svetovnega rastlinstva opozorili na dejstva, ki grozijo rastlinam po svetu, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Izpostavili so, da petini svetovnega rastlinstva grozi izumrtje.

Poročilo so sestavili botaniki iz londonskega Royal Kew Gardens, kjer imajo v rastlinjakih in vrtovih eno največjih zbirk rastlin na svetu.

80 strani dolgo poročilo so botaniki sestavili prvič z namenom, da ustvarijo največjo bazo podatkov rastlinskih vrst. Poročilo bodo v prihodnje izdajali enkrat letno in bo v pomoč pri medsebojni primerjavi rastlinskih vrst ter pri njihovem ohranjanju.

"To je bila zelo težka naloga. Da smo pripravili poročilo, smo morali povezati več kot 80 botanikov," je dejal eden od avtorjev poročila Steve Bachman.

Bachman pravi, da je to ogromen korak naprej, saj so v skrajšano in berljivo obliko povezali vse obstoječe znanje, s katerim bo zdaj lažje izpostaviti pomen rastlinstva.

V raziskavi, ki je pokazala, da obstaja 390.000 rastlinskih vrst, so ugotovili tudi, da je največja grožnja rastlinam kmetijstvo, ki predstavlja kar 31 odstotkov celotnega tveganja za rastline. Sečnja lesa in nabiranje rastlin predstavljata 21,3 odstotka, gradbeniška dela 12,8 odstotka in vreme 3,96 odstotka celotne nevarnosti za rastlinske vrste. Rastline ogrožajo še požari in invazivne vrste.

V poročilu so razčlenili tudi namen rastlin. Okoli 17.810 jih lahko uporabljamo za zdravstvene namene, 5538 jih je jedilnih, 3649 jih uživajo za živali in 1621 jih lahko uporabimo za kurivo.

Vsako leto na novo odkrijejo 2000 rastlinskih vrst, najpogosteje v Avstraliji, Braziliji in Kitajski.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE