S knjižnih polic: Naše rastline

1. 12. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar

Jože Bavcon, Naše rastline, knjige

Jože Bavcon je naravo občudoval, še preden je prestopil šolski prag. Če se je začelo z rožicami, ki jih je spoznaval na cerkljanskih travnikih, nadaljevalo z luščenjem svežih palic za loke in frače, pri katerih je spoznaval njihov vonj, in z neprestanimi vprašanji učiteljici biologije, se ne gre čuditi, da so njegovi vrtovi – od vse večjih doma do botaničnega vrta v Ljubljani – drug za drugim postajali premajhni.

Še vedno pa mu ostaja pisana narava, zato je tudi svojo najnovejšo knjigo, ki je izšla pri Mohorjevi založbi v Celovcu, naslovil Naše rastline.

Čeprav je doslej napisal veliko knjig, tako o zgodovini Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani, ki ga vodi, kot o posameznih rast­linah, v njih ne predstavlja velikih čudes širnega rastlinskega sveta, ampak drobne zaklade, ki nam rastejo pred nosom. Za mnoge od njih je značilno, da jih kot takšne prej kot doma prepoznavajo v tujini. V vseh njegovih strokovnih botaničnih knjigah med vrsticami razberemo veliko o njegovem osebnem razmerju do rastlin, toda knjiga Naše rastline je vseeno drugačna. Ljubitelji in strokovnjaki lahko v njej najdejo veliko podatkov o rastlinah, ki so nam tako vsakdanje, da jih velikokrat skoraj ne opazimo več, vendar jih tokrat spremljajo drugačne zgodbice. »Ker so moji vrtovi postajali drug za drugim premajhni, je moja družina morala preživeti veliko koncev tedna v naravi, nedeljsko kosilo je odpadlo, v zameno pa se je bilo mogoče kotaliti po suhi travi in se prebijati med skalami,« pravi avtor.

Čas cvetenja ciklam, ki jim je pred leti posvetil posebno knjigo, je Jožeta Bavcona kot otroka vedno opominjal, da se počitnice neizprosno bližajo h koncu, a je ta čas prav zaradi njih vzljubil. Njega in sošolce, ki so v filmih o Tarzanu najbolj občudovali akrobacije na ovijalkah, je v gozdu nekoč kmalu potem čakal izziv v podobi navadnega srobota ... V knjigi piše tako o rastlinah, ki predstavljajo znani repertoar naše flore, kot o čudakih, kakšen je slanoljubi morski koprc, za katerim se je treba včasih skloniti čez pomol.

Opisi v knjigi so tako tenkočutno prepleteni z avtorjevim osebnim doživljanjem, da so ponekod prav lirični. Tiste, ki bi radi avtorja spoznali tudi v domačem okolju, pa vabimo k prebiranju nove številke revije Deloindom+, v kateri ga predstavljamo v rubriki Koščki življenja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE