Plejone, male vrtne orhideje

3. 2. 2017 | Besedilo: Julijana Bavčar

pleione

Plejone so miniaturne orhideje iz daljnega azijskega vzhoda z velikimi, glede na kratkost in debelino stebelca skoraj nesorazmerno velikimi cvetovi. Ker izhajajo iz visokogorja, jih jih je mogoče gojiti tudi v notranjih prostorih brez dodatnega ogrevanja. Prenesejo nekaj mraza s temperaturami pod ničlo, a so pri nas prezimno trdne samo v toplejših vrtnih legah. Pogosteje se sadijo v lonce. Čebulice oz. psevdobulbuse je mogoče dobiti tudi v specializiranih trgovinah pri nas.

Na prostem rastoče plejone (Pleione) so pri nas redkost, nekaterim zbirateljem pa jih vseeno uspeva obdržati na vrtu. Njihova posebnost je razmnoževanje s strukturo, ki po videzu spominja na cvetlične čebulice. Sadimo jih prav januarja in februarja, ko se začno na njihovem dnu razvijati novi poganki. Ker plejone v naravi (od Kitajske do Nepala, ena najpogosteje gojenih vrst, Pleione formosana, pa na Formozi ali Tajvanu) rastejo na skalnih policah s humusom, na trohnečih deblih, včasih pa se zakoreninijo v debelih plasteh maha na vejah, jim tudi v loncih ali v zaščitenih delih vrta ustreza zelo zračen in vlažen substrat, v katerem voda ne zastaja. Primerni so substrati iz lubja, šote in mahu, v kakršne sadimo falenopsise, ustrezajo jim tudi delno razkrojeni bukovi listi ali smrekove iglice.

"Čebulice", ki ob strani pokažejo znamenja nove rasti, zasnove poganjkov, posadimo v substrat zelo plitvo, tako da jih polovica kuka iz njega, lončke pa postavimo v neogrevan prostor s temperaturo nad 5 stopinj Celzija. Marca, aprila bo iz vsakega poganjka pognal najprej en list, med pomladjo in poletjem pa še do 20 cm visoko stebelce s po enim do dvema cvetovoma. Ti so pri tajvanskih plejonah (Pleione formosana) od belih do škrlatno rožnatih odtenkov, nekatere vrste pa imajo celo rumene cvetove. Cvet je v primerjavi z rastlino tako velik, da včasih kar vleče stebelce k tlom. Medtem ko so stranski cvetni lističi dolgi in ozki, je medena ustna, po kateri spoznamo družino kukavičevk (Orchidaceae) široko lijakasta, skoraj vedno kontrastno pikčasta ali lisasta in ozaljšana z resicami. Na hladnem cvetijo plejone tudi več kot mesec dni, na toplem krajši čas. Pri spomladi cvetočih vrstah, ki jih imamo na prostem, je pomembno, da jih med cvetenjem zaščitimo pred poznimi zmrzalmi. Plejone ne marajo pretiranega sonca, raje imajo hladno polsenco. Listi jim jeseni odpadejo in se posušijo, tako da lahko čebulice dosežejo polno zrelost. Jeseni jih moramo v počitek pospremiti tako, da jih postopoma prenehamo zalivati. Čebulice lahko vzamemo iz substrata, jih očistimo ter do ponovnega sajenja shranimo v suhem in hladnem prostoru.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE