23. 6. 2016 | Besedilo: Arhitekturni biro Celovito
Stilska osvežitev: Soba za bratca z maminim kotičkom
23. 6. 2016 | Besedilo: Arhitekturni biro Celovito
Včasih nam bralci pošljejo tako zagoneten primer, da stilska osvežitev mimogrede preraste v večjo prenovo. Tokrat smo se lotili otroške sobe. Delita si jo desetletnik in mamica, ki ima v njegovi sobi svoj delovni kotiček. Zdaj pa bi se vanjo rad preselil tudi drugi mali nadobudnež, star dve leti.


Problem
Če je le mogoče, naj imajo otroci svojo sobo. V idealnih primerih vsak svojo, nič pa ni narobe, če si jih prostor deli več. Če sta otroka enakega spola in če med njima ni prevelike starostne razlike, je načrtovanje opreme preprosto, drugače je potrebnih malo več kombinacij. V tokratnem primeru pa se je na prvi pogled zdelo vse skupaj skoraj misija nemogoče. Desetletnik, ki si sobo deli z mamico, je nogometni navdušenec in seveda si želi sobo, ki bo urejena po njegovem okusu. V kratkem se bo k njemu vselil še dve leti star bratec, ki potrebuje drugačno opremo. Pohištvo, ki je zdaj v prostoru, je funkcionalno, vendar nekoliko zastarelo. Vsekakor ga bo treba zamenjati, saj bo nova razporeditev takšna, da bo treba izkoristiti vsak prost centimeter. To najpogosteje pomeni, da je treba naročiti pohištvo po meri.
Rešitev
Od obstoječega pohištva ostanejo mamina pisalna miza in knjižne police, ki so narejene po meri in jih tudi ne nameravamo premikati (levo zgoraj, v kotu ob oknu). Prosto steno od pisalne mize do vrat bi izkoristili za vgradno garderobno omaro. Otroška pisalna miza ostane tam, kjer je zdaj. Tukaj predlagamo zabavno različico v obliki nogometnega gola, ki jo lahko naredi mizar ali pa malo bolj spreten hobi mojster. Med otroško pisalno mizo in maminim delovnim kotičkom smo predvideli knjižne police, da prostora vsaj vizualno ločimo med seboj.
Ker bo malček kmalu dovolj velik za »pravo« posteljo, predlagamo pograd v obliki črke L. Pod njim je dovolj prostora še za kakšno manjšo omaro in poličke. Ležišče za malega bratca je predvideno zgoraj, zato bi ga zavarovali z bombažno mrežo, podobno tistim, ki jih imajo nogometni goli, le da je gostejša. Majhni otroci obožujejo pograde in spanje zgoraj je zanje posebna avantura. Lestev za dostop je desno od vrat, zraven pa je še en izvlečni element, s katerim pridobimo veliko shranjevalne površine za vse mogoče drobnarije in predmete, ki jih imajo otroci. Spodnja postelja je za starejšega brata, saj ta potrebuje tudi prostor za sedenje, kadar ga obiščejo prijatelji. Dodatno sedišče, ki je uporabno kot bralni kotiček, je udobna sedalna vreča. Spodnja postelja je lahko narejena tako, da se jogi dvigne in je pod njim še veliko shranjevalne površine. Ta je primerna predvsem za stvari, ki jih ne potrebujemo pogosto, kot je recimo sezonska športna oprema. Desetletnikova postelja je pomaknjena nekoliko naprej, tako da so ob vzglavju še poličke za knjige in ljube spominke. Pod zgornjo posteljo je še manjša dvokrilna omara, v kateri so lahko lično spravljene igrače.
Predlagamo belo pohištvo in tudi oplesk naj bo bel, tako bo soba delovala sveže in svetlo, kar jo bo vizualno povečalo. Ena stena naj bo v temno turkizni barvi, ki bo vse poživila in naredila bolj igrivo.