Barvno onesnaževanje

14. 7. 2014 | Besedilo: S. O.

fasada, barvno onesnaževanje

Marsikateri slovenski kraj kazi barvno kričeča fasada, ki izstopa iz okolice in tako kvari njen izgled. V občini Ruše so zato pripravili arhitekturno delavnico na kateri so želeli prikazati, kako naj bi izgledale barve na fasadah večstanovanjskih objektov, da ne bi motile okolice.

Ker pogled po lepih slovenskih krajih dostikrat kazijo barvno kričeče fasade, ki se ne skladajo z okolico, se je zganila tudi arhitekturna stroka, ki opozarja, da je barvno onesnaženje pri nas vse večji problem. Zaradi uporabe neprimernih barv na fasadah hiš in blokov, je bilo samo še vprašanje časa, kdaj se bo katera izmed občin zganila in začela urejati tudi to področje. V zadnjem času na veliko širom države potekajo energijske sanacije stanovanjskih objektov, zato sta Fakulteta za arhitekturo in podjetje JUB v sodelovanju z občino Ruše, pripravila smernice za izbor primernih barvnih odtenkov, ki se ne bi tepli z okolico. S tem želijo kraju zopet vrniti prijazen izgled.

Po končani junijski delavnici so se rezultati projekta predstavili v Kulturnem domu Ruše. Ob tem je Vojka Kos iz podjetja JUB opisala zakaj so se priključili akciji: »V JUB-u smo kot proizvajalci fasadnih sistemov in barv že pred štirimi leti prvi začeli sodelovati s Fakulteto za arhitekturo, saj želimo vplivati na višjo kakovost podobe javnega zunanjega prostora in na ta način pomagati zmanjšati število nekontroliranih in neprimernih barvnih posegov v okolje.« Doc. dr. Tomaž Novljan, ki je skupaj s študenti višjih letnikov arhitekture pripravil projekt kako ustrezno barvno prilagoditi večstanovanjske objekte v občini Ruše, pa je dodal: »Nekdaj celo preveč monotoni stanovanjski objekti se danes pogosto spreminjajo v preveč barvite in s tem rušijo barvno ravnotežje v zunanjem, javnem delu stanovanjskih območij.« Hkrati je opozoril, da ljudje danes preveč gledajo samo na dve dimenziji barv, njeno ime in svetlost, pri tem pa pozabljajo na nasičenost ali čistost barve. V tem primeru velikost površine, ki jo barvamo, vpliva na končni videz barve. Pri izboru barv je treba biti pozoren še na druge številne dejavnike kot je recimo lastnost barve, pa tudi na to, da barve zaznavamo različno pod različnimi svetlobnimi pogoji. Za konec je še poudaril, da barva na fasadi nima zgolj okrasnega namena, temveč mora biti skladna tudi z arhitektonsko zasnovo fasade. Študentje arhitekture so v sklopu projekta izdelali nekaj maket vestanovanjskih objektov in na podlagi barvne študije prikazali katere barve so primerne za zunanje podobe fasad v občini Ruše.

Župan občine Ruše pa je zainteresiran občanom zagotovil, da bodo skušali v občini predstavljene projekte tudi dejansko uresničiti. V ta namen bodo na občini skušali svojim občanom stopiti nasproti in jim z javnimi sredstvi pomagali pri energetski in estetski sanaciji objektov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE