Peč na robu gozda

Če vas v teh dneh pot zanese na Kočevsko ob učno pot Rožni Studenec, si boste lahko ogledali, se celo pogreli ali si kaj spekli v peči na drva, ki jo je tam postavila priznana francoska oblikovalka Matali Crasset. Peč je nastala za 25. bienale oblikovanja (BIO 25) z naslovom Daleč, tako blizu, ki je potekal na sedmih lokacijah po Sloveniji.

Peč na Rožnem studencu predstavlja reinterpretacijo tradicionalne lončene peči, ob njej se je možno pogreti, v njej kaj speči, hkrati pa vabi obiskovalce, da prostor, ki je nekoč predstavljal srečavališče Kočevcev, ponovno zavzamejo. "Peč, nastala po tradicionalni lončarski tehniki, predstavlja toplino domačega ognjišča ter vabi k druženju na robu gozda," so zapisali v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO), ti bodo po končanem bienalu peč predali v last in uporabo občine Kočevje.

BIO 25 je na sedmih lokacijah po Sloveniji ustvaril projekte, ki preizprašujejo naš odnos do sveta, v katerem živimo. Mednarodni ustvarjalci, ki so jih poimenovali prevajalci, so skupaj z izbranimi slovenski posamezniki, strokovnjaki z različnih področij, ki so jih poimenovali profili, razvijali možne scenarije za raziskovanje lokalnih in globalnih problematik, pri čemer so kot paradigmo uporabili današnje ozemlje Slovenije.
Skupina Zavzetje gozdov, v okvir katerega sodi tudi prej omenjena peč, je več mesecev na Kočevskem razvijala scenarije, kako na gozd pogledati drugače in kako spremeniti ustaljene predstave o tem, kaj lahko v gozdu počnemo ter na kakšne načine lahko z njim sobivamo.

Francoska oblikovalka Matali Crasset, ki se je podpisala pod številne izdelke svetovno priznanih blagovnih znamk, kot so Vitra, Alessi, Danese Milano, Campeggi, pa tudi Ikea in Carrefour, je po izobrazbi industrijska oblikovalka, diplomirala je na pariški šoli Ateliers – ENSCI. Na začetku si je delovne izkušnje nabirala pri slovitem Philippu Starcku v Franciji, nato pa je leta 2000 odprla svoj studio. "Za Matali Crasset je oblikovanje hkrati tudi raziskovanje, in to upošteva pri svojem delu, v okviru katerega si prizadeva tako služiti vsakodnevnim rutinskim opravilom kot tudi zaznavati trende prihodnosti. Njen pogled na svet je poznavalski in naiven hkrati, saj se sprašuje o očitnosti posameznih kodov, da bi jih potem laže razbila. Trenutno se ukvarja s participatornimi projekti na lokalni in globalni ravni ter v podeželskih in tudi urbanih okoljih."

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE