Kraljevi cvet pri jablani

5. 4. 2012 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Julijana Bavčar

jablana, socvetje, hruška, cvetenje, pozeba

Iz rodnega brsta jablane se ponavadi razvije pet ali šest cvetov. V socvetju najprej odpre srednji cvet, ki mu v sadjarski stroki pravijo tudi kraljevi. Razvije se štiri ali pet dni pred naslednjim cvetom in iz njega se lahko razvije največje in najkakovostnejše jabolko. S postopnim odpiranjem cvetov v socvetju je narava poskrbela tudi za to, da se v primeru spomladanske pozebe del rodnosti ohrani.

Za nizke temperature so namreč najbolj občutljivi komaj dobro oplojeni cvetovi oz. mladi plodiči (uničijo jih že temperature pod –1 °C). Cvetovi, ki so ob pozebi še zaprti, bodo zacveteli pozneje in če bo prišlo do oploditve, bo v socvetju zrasel plod. V primerjavi s tem pa lahko pozeba pri koščičarjih vzame večino pridelka.

Sestava socvetja in zapovrstje odpiranja cvetov so pri različnih sadnih vrstah različni. Tako se denimo pri hruškah, pri katerih je v socvetju od šest do osem cvetov, najprej odprejo cvetovi, ki so v socvetju nameščeni najniže. Iz enega rodnega brsta pri kutini pa se razvije en sam precej velik cvet.

Jablane cvetijo aprila in v začetku maja, seveda odvisno od sorte. Cvetenje traja od osem do deset dni. Ta čas predstavlja najbolj kritično fazo v obdobju razvoja plodov – ti so takrat za pozebo najbolj občutljivi. V zadnjih letih, ko imamo zaradi visokih temperatur opraviti z zgodnejšim cvetenjem jablan – ponekod na Primorskem so že v polnem razcvetu – je ta nevarnost še pogostejša.

Na oploditev pri jablani vpliva več dejavnikov: deževno vreme med cvetenjem namreč zmanjša možnost opraševanja, prav tako odsotnost čebel, ki so glavne opraševalke. Za večino sort jablan je poleg tega značilno, da se ne morejo oploditi z lastnim cvetnim prahom, pač pa potrebujejo cvetni prah drugih sort; pravimo torej da so nesamooplodne. Le redke sorte so samooplodne. Najprimernejša temperatura za oploditev je od 18 do 21˚C, nižja ali višja delež oplojenih cvetov zmanjšata. Vendar za normalno rodnost zadostuje, da se oplodi od 3 do 8 odstotkov cvetov; plodiči se bodo po naravni poti pozneje še zredčili. Za redno rodnost in lep pridelek pa je treba plodove tudi ročno redčiti. Če tega ne storimo, se drevo preveč izčrpa in je večja verjetnost, da bo rodilo vsako drugo leto. Pogosteje izmenično rodijo jablane in hruške, manj pa koščičarji, medtem ko pri jagodičevju tega pojava ni.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE