Pogled od zgoraj

18. 2. 2011 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Mateja Jordovič Potočnik

odprta vrata, železna konstrukcija, slavojka akrapovič, majhno stanovanje, arhitektka, obnova

Železna konstrukcija, ki spominja na požarna stopnišča iz newyorških stanovanj, daje stanovanju v dveh nivojih v središču Ljubljane drugačen pridih. Tudi podatek, da je veliko le dobrih 45 kvadratnih metrov, obiskovalca preseneti, saj na prvi vtis deluje precej večje in prostornejše. Res pa je, da je natančno izkoriščen vsak kotiček. Pri zasnovi opreme je lastnici pomagala arhitektka Slavojka Akrapovič, s katero sta se zelo dobro ujeli.

»Vse, kar mi je narisala in predlagala, mi je bilo takoj všeč,« pravi gostiteljica, zato je tudi upoštevala njene predloge. Brez arhitektkine zamisli zagotovo ne bi bilo omenjene železne konstrukcije. »Ko sem se vselila in uredila dnevni prostor, se mi je strop zdel nekoliko visok, a ideje, kaj narediti, nisem imela,« pojasnjuje lastnica. Arhitektka ji je narisala železno konstrukcijo, ki je za kak­šen meter podaljšala zgornje nadstropje, in nastal je prostor za delovni kotiček. Predlog je bil zelo drzen in moderen. »Vsak, ki je pogledal risbo, mi je odvrnil, tega pa že ne boš imela v stanovanju, saj je tako kot požarne stopnice,« pripoveduje. Kljub temu je zaupala Akrapovičevi in je še vedno zelo zadovoljna z rešitvijo, podobno kot z vsemi drugimi, saj ne bi prav ničesar spreminjala ali kako drugače rešila.

Lastnica je stanovanje kupila pred približno desetimi leti in ga potem postopoma obnovila. Razporeditve ni spreminjala, le nekaj vrat je dala odstraniti. Prenovo je začela s predsobo in dnevnim prostorom, medtem ko sta morali kuhinja in kopalnica počakati približno pet let, saj sta bili zanjo velik, zlasti finančni zalogaj. Če pa pogleda stanovanje kot celoto, ugotavlja, da vse skupaj le ni bilo tako drago. Tako se ji je izšlo zlasti zato, ker je pregledala zares veliko pohištvenih trgovin, da je našla opremo z najboljšim razmerjem med kakovostjo in ceno.

Na račun majhne predsobe in majhne kuhinje je osrednji del stanovanja, ki se odpira v zgornje nadstropje, visok in prostoren. K slednjemu pripomore tudi to, da ni veliko pohištva, sploh pa je v svetlih barvah. Kakor pravi gostiteljica, so ji blizu moderne oblike, svetle barve in čim manj opreme. Tudi dodatkov in okrasnih predmetov je zelo malo, saj se ji zdi, da se na njih samo nabira prah. Kaj pa rože? Rezanega cvetja ne mara, zato stanovanje krasijo lončnice z zelenimi rastlinami. Rumeni tulipani pa so papirnati – izdelujejo jih njene tete iz Prekmurja.

V stanovanju se pojavlja kombinacija stekla in kovine, ki deluje lahkotno in je preprosta za čiščenje. Iz stekla niso le police v dnevni sobi, ampak tudi vrata v kopalnico in garderobno sobo.

Kopalnica in kuhinja sta v živahnejših odtenkih, izbrala je zeleno-rumeno kombinacijo, v katero so odete stene v obeh prostorih. V kopalnici je takšen mozaik, v kuhinji keramične ploščice. A kopalnica ni vsa v mozaiku, ker bi bilo to predrago in ker je tako bolj razgibano, pravi gostiteljica, zato je ena stena prepleskana s pralno barvo.

Kuhinja je majhna, a lastnici zadošča, saj ni navdušena kuharica. Kljub temu se je že zgodilo, da so v njej hkrati kuhali trije. Ker je res malo prostora – kuhinjski elementi so namreč nameščeni le ob eno kratko steno –, je gospodinjskim pripomočkom namenjena tudi omara, ki je že del bivalnega prostora. Prav tako je izkoriščen prostor nad zgornjimi elementi, kjer so dodatne vgradne omarice, ki na prvi pogled delujejo kot stena, saj so pobarvane z enakim odtenkom, vendar pri shranjevanju odtehtajo precejšen delež. Za gospodinjske potrebe je nekaj prostora še v garderobni sobi v zgornjem nadstropju.

Delovni pult je iz nerjavnega jekla, zato spominja na tiste iz profesionalnih kuhinj, a kakor pravi sogovornica, je zelo uporaben in preprost za vzdrževanje, hkrati pa zato v kuhinji ni preveč različnih materialov. Tudi za osvetlitev se je našla dobra rešitev, vgrajena je v dno kuhinjskih omaric.

V stanovanju ni veliko dekorativnih predmetov, se je pa lastnica odločila za zavese, ki jih v sodobnih stanovanjih redkeje opazimo. A je tudi zanje dober razlog. Za njimi se skrivajo stari okenski okvirji, ki jih bo treba zamenjati. Na ureditev čaka še balkon, na katerega se pride iz spalnice. Na njem bodo najbrž našla prostor korita z rožami.

V predsobi zbudi pozornost oblazinjena stena – rešitev se ponovi še v spalnici nad vzglavjem –, za katero je uporabljeno enako usnje kot za kavč. Kljub temu da je predsoba majhna, se v njej pojavi več materialov: poleg omenjenega še steklo, kovina in les ter keramika za tla.

Da je stanovanje dobro izkoriščeno, dokazuje rekreativni kotiček za stopnicami, ki se ob vadbi razširi na ves prostor. Zanimiva rešitev se je po zaslugi arhitektke našla za omarico z vodovodnimi ventili, ki je sredi stene v kopalnici in do katere je bilo treba pustiti prost dostop. Zdaj se skriva za drsnim ogledalom. Kakor še dodaja gostiteljica, je zanjo stanovanje dovolj veliko, pogreša le kakšno sobo, v kateri bi si uredila knjižnico, zaradi česar knjige zdaj ostajajo kar v službi.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE