Pošast iz plastičnih vrečk

8. 4. 2011 | Besedilo: Ba. P. | Fotografije: Žiga Šmidovnik

Vrečka na vrečko, društvo Eco Vitae, plastične vrečke, okolje, ekologija, BTC, Ekologi brez meja

Ekologi brez meja, društvo Eco Vitae, oblikovalski studio Lukatarina in umetnik The Miha Artnak so danes na parkirišču nasproti pivnice Kratochwill v ljubljanskem BTC postavili kombinirano umetniško razstavo Vrečka na vrečko in Fotka na fotko. Pošast iz plastičnih vrečk avtorja The Mihe Artnaka in fotografije Žige Šmidovnika so nastale v okviru novembrskega projekta Vrečka na vrečko, ki prek umetnosti opozarja na prekomerno uporabo plastičnih vrečk, v Ljubljani pa bodo gostovale do konca maja.

Projekt Vrečka na vrečko je novembra lani ob Evropskem tednu zmanjševanja odpadkov na ulicah Ljubljane opozarjal na prekomerno porabo plastičnih vrečk in lončkov za enkratno uporabo. Partnerji projekta poudarjajo, da projekt še dolgo ne bo končan, saj plastične vrečke ostajajo eno večjih prezrtih okoljskih bremen tudi v Sloveniji.

Sporočilo projekta – da je zmanjšanje porabe plastičnih vrečk nujno – sta poleg pošasti Lovka na lovce tokrat podkrepili še dve močni izrazni sredstvi – fotografija in ples. »Pošast se je prilagodila okolju in zato preživela. Razmnožuje se z nepredstavljivo hitrostjo in ne pozna milosti,« je umetnino Lovka na lovce pojasnil The Miha Artnak. Pošast je nastala iz plastičnih vrečk, ki so jih mimoidoči novembra lani prinesli na stojnico sredi Ljubljane. Prezimila je v Tovarni Rog, zdaj pa se za dva meseca seli na mesto, kjer je nakupovalnih vrečk vedno na pretek – pred nakupovalnim središčem BTC bo opozarjala mimoidoče, naj premislijo, preden vzamejo novo ponujeno plastično vrečko.

Novembrsko fazo projekta Vrečka na vrečko je beležilo tudi fotografsko oko Žige Šmidovnika, ki je tokrat na ogled postavil 18 izbranih fotografij. Fotozgodbo je poimenoval Fotka na fotko, fotografije pa po njegovih besedah povzemajo vrvež in ustvarjalnost, ki je bila in je še vedno navzoča pri vseh, ki sodelujejo pri projektu Vrečka na vrečko. »S fotografijami smo želeli poudariti, da je plastika res utrinek večnosti,« je povedal Žiga Šmidovnik.

Razstavo in fotorazstavo spremlja plesna predstava v treh delih z naslovom 39 - Umiranje na obroke. Plesalec in koreograf Gregor Kamnikar se v njej loteva minljivosti. Vsaka predstava je kot celota dolga 39 minut, sestavljena pa je iz 39 vaj za umiranje. Vsak del današnje predstave (ogledate si jih lahko ob 15., 16. in 17. uri) je dolg 13 minut. Projekt bo zaključen, ko bo plesalec izvedel vseh 39 vaj.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE