25. 2. 2011 | Besedilo: K. N. M.
obnovljivi viri energije, financiranje, eko posojila, učinkovita raba energije, finančne spodbude, Eko sklad
Posojila za okoljske naložbe
25. 2. 2011 | Besedilo: K. N. M.
obnovljivi viri energije, financiranje, eko posojila, učinkovita raba energije, finančne spodbude, Eko sklad
SID banka je lani za financiranje okoljskih projektov slovenskemu gospodarstvu namenila 296 milijonov evrov, letos pa mu namerava nameniniti še dodatnih 180 milijonov evrov. Financiranje je dolgoročno, večinoma do 15 let, omogočajo tudi večmesečno mirovanje odplačila glavnice, financirajo pa do 85 odstotkov stroškov naložbe.
Država na več načinov spodbuja okoljske naložbe občanov, podjetij, zavodov in inštitucij. Za občane so ves čas na voljo finančne spodbude Eko sklada, podjetja pa sredstva lahko črpajo iz različnih razpisov predvsem gospodarskega in tudi kmetijskega ministrstva. Za proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov energije pa subvencionirano ceno izplačuje center za podpore, ki deluje v okviru Borzna. Vendar pogosto tudi takšne spodbude niso dovolj za plačilo celotne naložbe.
Investitorjem, pa naj bodo zasebni ali poslovni, so nasproti prišle tudi komercialne banke, ki so oblikovale različna eko posojila za različne namene. Skupno jim je predvsem to, da so obrestne mere teh posojil nižje od običajnih komercialnih oziroma poslovnih posojil in konkurenčne obrestnim meram eko kreditov, ki jih odobri Eko sklad.
Precej ugodnih posojil za okoljske naložbe zagotovi tudi SID banka. Namenjena so gospodarstvu, posredujejo pa jih prek poslovnih bank. Po zadnjih podatkih je na voljo približno 100 milijonov evrov, sredstva pa so namenjena financiranju okoljevarstva, obnovljivih virov energije, učinkovite rabe energije in okolju prijazne proizvodnje ali proizvoda.
Izkoristijo jih lahko podjetja vseh velikosti, predvsem pa tudi samostojni podjetniki, ki na primer za takšne naložbe ne morejo dobiti posojil ali nepovratnih spodbud pri Eko skladu, saj so te namenjene le občanom. Ugodnejše posojilo je lahko dobra možnost za financiranje predvsem naložb v sončne elektrarne, za katere je treba imeti pravni status. Posamezniki se največkrat odločijo prav za status samostojnega podjetnika in tako lahko izkoristijo tudi spodbude SID banke.