Pred odstranjevanjem zidne plesni se zaščitimo z masko

6. 4. 2011 | Besedilo: Barbara Primc

zidna plesen, vlaga v stavbah, odstranjevanje plesni, sanacije

Posledice delovanja vlage se kažejo v poškodbah na zidovih, odpadanju ometa, uničenih tlakih in v propadanju temeljev, poleg tega negativno vpliva na zdravje ljudi. Vlažni bivalni prostori so namreč idealno okolje za razvoj in rast plesni, ki v prostor oddaja spore, te pa dražijo dihala, sluznico in so lahko vir različnih alergij, astmatičnih, revmatskih in drugih obolenj.

Zaradi plesni, ki se razvije v vlažnih zidovih in jo opazimo šele, ko prodre na površje, se lahko pojavijo alergije, infekcije, poškodbe kože, ožilja in številne druge bolezni. Omenjenim težavam so najbolj izpostavljeni otroci, starejši in vsi z oslabljenim imunskim sistemom. Spore, ki jih vdihavajo, se začnejo kopičiti v spodnjem delu pljuč in prek njih pridejo v krvni obtok, dolgotrajna izpostavljenost plesni pa lahko povzroči zastrupitev organizma, ki se kaže v glavobolih, kašlju, vnetju grla, vročini, težavah s sinusi, vrtoglavico in slabostjo.

Razlogov, da se vlage in plesni v bivalnih prostorih čim prej znebimo, je torej več kot dovolj. Kako se bomo lotili sanacije, je odvisno od vzrokov za navlaževanje konstrukcije. O njih in ustreznih sanacijskih ukrepih z dolgoročnim učinkom pišemo v tiskani izdaji priloge Deloindom, v nadaljevanju pa ponujamo nekaj nasvetov, kako vsaj za kratek čas omiliti težave zaradi vlage in plesni.

  • Poskrbimo za ustrezno in zadostno prezračevanje bivalnih prostorov. Če je objekt pravilno zasnovan, sistemi za ogrevanje in prezračevanje prostorov pa kakovostno izvedeni, je namreč vzrok za prekomerno vlažnost praviloma v neprimerni mikroklimi v prostorih.
  • V prostor namestimo odstranjevalce vlage.
  • Preden se lotimo odstranjevanja plesni, prostor najprej dobro prezračimo in steno osušimo, nato pa se zaščitimo z masko, s čimer preprečimo vdihavanje spor.
  • Plesen s stene postrgamo z žično krtačo. Če je prodrla že globlje v omet, pa se je lotimo z zidarskim strgalom, s katerim bomo s stene odstranili tudi od plesni načet omet.
  • Na očiščeno mesto nanesemo sredstvo za zatiranje plesni in ga pustimo delovati toliko časa, kakor piše v navodilih proizvajalca.
  • Na steno nato nanesemo temeljni premaz in pobarvamo z disperzijsko barvo, ki preprečuje nastanek zidne plesni.
  • Odstranjevanja zidne plesni se lahko lotimo tudi z mešanico kisa, soli in sredstva za pomivanje posode v približno enakem razmerju. Mešanico nanesemo na plesnive dele zidu in pustimo delovati približno dve uri. Zidove nato obrišemo z vlažno krpo in pustimo, da se posušijo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE