Prepoved ni prava rešitev za nikogar

27. 2. 2011 | Besedilo: Katarina Nemanič

gradnja, prepoved, zakon, anketa, gradnja v lastni režiji

Z napovedano spremembo zakona o graditvi objektov, po kateri ne bi bilo več dovoljeno graditi v lastni režiji, se ne strinja skoraj 87 odstotkov anketiranih iz Delove telefonske raziskave, ki smo jo izvedli konec prejšnjega tedna med 404 vprašanimi. Slovenci bomo še teže prišli do lastne hiše, je kot glavni razlog nestrinjanja navedlo največ anketirancev. Sprememba bo očitno zelo vplivala tudi na tiste, ki nameravajo graditi, saj jih je skoraj 80 odstotkov navedlo, da so načrtovali vsaj deloma, če ne v celoti graditi v lastni režiji.

Ministrstvo za okolje in prostor pripravlja spremembe zakona o graditvi objektov. Javnost je najbolj razburila napovedana sprememba, da po novem ne bo več dovoljena gradnja v lastni režiji. Ta je za zdaj med drugim dovoljena za stanovanjske objekte, ki niso večji od 250 kvadratnih metrov uporabne površine, pod pogojem, da ima hiša največ klet, pritličje in mansardo, samograditelj pa mora zagotoviti ustrezen nadzor gradnje. Možnost, ki jo dovoljuje obstoječi zakon, je marsikomu olajšala pot do doma. Gradnja v lastni režiji je pogosto cenejša od gradnje, ki jo v celoti zaupamo gradbenemu podjetju oziroma projektnemu inženiringu, ki jo vodi od priprave projektne dokumentacije do trenutka, ko investitor v roke dobi ključ. Poleg tega je časovno prilagojena zmožnostim graditelja, na pomoč pa pogosto priskočijo sosedje, prijatelji in znanci, kar v prihodnje zaradi napovedanega zakona o malem delu ne bo več mogoče.

Prav nižji stroški, ki jih je omogočala dosedanja ureditev, so za največ anketiranih glavni razlog, da se ne strinjajo z napovedanimi spremembami – okoljsko ministrstvo jih namerava sprejeti po hitrem postopku. Nekaj več kot 40 odstotkov tistih, ki se s spremembami ne strinjajo, meni tudi, da tak ukrep ni pravičen. Gradbenih podjetij in obrtnikov po njihovem ne bi smeli reševati na ramenih malega človeka, ki je doslej lahko gradil sam. Nekaj več kot 37 odstotkov pa jih meni še, da sprememba ne bo imela večjih učinkov, zato je nepotrebna.

Majhen delež vprašanih (11,5 odstotka) se z odpravo gradnje v lastni režiji strinja. Tri četrtine od teh jih je prepričanih, da bo to pomenilo manj dela na črno, polovica jih meni, da bo gradnja v prihodnje kakovostnejša, 45 odstotkov pa, da bo sprememba zakona pripomogla k reševanju gradbenih podjetij in obrtnikov.

Kako pomembna je možnost gradnje v lastni režiji, potrjujeta podatka o tem, kako so bile hiše grajene v preteklosti in kako so jih nameravali anketiranci graditi v prihodnje. V hišah živi 70 odstotkov anketirancev in kar 74 odstotkov od njih jih je gradilo v lastni režiji, šest odstotkov jih je gradnjo zaupalo gradbenim podjetjem, pet odstotkov pa se jih je odločilo kombinirati obe možnosti. Podobni so podatki o načrtovani gradnji. Od nekaj več kot 16 odstotkov vseh vprašanih, ki v kratkem načrtujejo gradnjo, jih je kar 64 odstotkov nameravalo to izpeljati v lastni režiji, 13 odstotkov bi jih v lastni režiji izvedlo vsaj nekatera dela, druga pa prepustilo gradbincem in obrtnikom. Le 16 odstotkov graditeljev se je odločilo za gradbeni inženiring.

KOMENTARJI

Rudel Schmidth
28. 2. 2011 21:52

"Majhen delež vprašanih (11,5 odstotka) se z odpravo gradnje v lastni režiji strinja." - Mislim, haaalooooo! To pravijo tisti norci, ki so polni gnara! Banda!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE