20. 1. 2012

Energijska obnova 25 let stare montažne hiše

Marija po elektronski pošti

Pozdravljeni!

Radi bi energijsko obnovili 25 let staro montažno hišo, ki potrebuje novo stavbno pohištvo in fasado. Za oboje bi radi pridobili tudi sredstva Ekosklada. Leta 2000 smo obnovili streho, leta 2005 pa kotlovnico in zamenjali energent.

Fasada je prezračevana, iz silikatne fasadne opeke. Tako estetsko kot funkcionalno je zelo slabo narejena (izolacija ni povsod položena, detajli so pomanjkljivo izvedeni). Fasada je okrog oken zelo neestetsko zaključena, zato smo morali detajl rešiti z lesenimi okrasnimi letvami (širina 12 cm).  Okna smo nameravali zamenjati že lani, a še danes ne vemo, ali bi bilo smiselno sočasno zamenjati oziroma sanirati tudi fasado. Pri tem se pojavi vprašanje, katera rešitev je najbolj optimalna in kaj se zgodi s prezračevalnim prostorom, če bi se na obstoječo fasado izvedla fasada po sistemu demit. Tu je še cela vrsta vprašanj, na katera bi radi dobili odgovore. Za lažjo predstavo sem pripela tudi fotografije.

1. Katero rešitev izbrati pri obnovi fasade glede na to, da je obstoječa fasada prezračevana, zidana iz silikatne opeke? Prva vrsta (na dnu) in zadnja vrsta (na vrhu) ima ponekod prazne vertikalne fuge za kroženje zraka (fotografija: detajl_1).

2. Vertikalno zidani zidaki iz silikatne opeke nad okni (preklada – fotografija: detajl_2) so bili v začetku prostostoječi, brez opore. Ker so odpadali, smo povsod vgradili police neposredno pod zidano preklado. Preklada se je pod obtežbo povesila. Izbor rešitve obnove fasade mora biti takšen, da na prekladi ne bo prihajalo do deformacij.

3. Zaradi neustreznih zaključkov obstoječe fasade pri oknih in vratih smo zračne prostore naknadno zaprli z lesenimi letvami (fotografija: detajl_3). Kako rešiti ta detajl?

4. Leta 2007 smo zaradi dotrajanosti zamenjali dvoja balkonska vrata z novimi iz pvc. Na tem delu je lahko zaradi okvirja fasada debela le približno tri centimetre. Ali je to dovolj? Če ni, kako rešiti ta detajl?

5. Severno-zahodna fasada je zunaj linije lesenega zatrepa za približno 5 cm (fotografija: detajl_4). Že ob srednje močnem deževju zamaka za fasado. Kako rešiti ta detajl?

6. Delno vkopana klet je izolirana s hidroizolacijo do višine zasipa, ni pa toplotno izolirana. Neposredno na betonske bloke ob hiši smo položili oblogo iz kamna (detajl_5). Zob betonske plošče prav tako ni toplotno izoliran. Na severnem delu so bivalni prostori, v katerih se vsako zimo naseli plesen po steni, vogalih in stropu. Kako jo odpraviti?

7. Obstoječi zatrepi so leseni. Kljub rednemu in skrbnemu vzdrževanju les na južnem in zahodnem delu vidno propada (fotografija: zatrep). Z možem sva se naveličala črne barve, ki se ne ujema z opečno streho. Kako obdelati zatrep, da bo čim manj vzdrževanja in da bo v barvi fasade?

8. Kakšna okna in vrata izbrati, da bo izkoristek energije makismalen?

Navedli ste vrsto zanimivih in za izpolnitev vaših ciljev pomembnih vprašanj, vendar je nanje težko odgovoriti zgolj v pisni obliki in omejenem obsegu, pri nekaterih podrobnostih pa bi potrebovali dodatne informacije.

Vljudno vas vabimo, da se prijavite na brezplačno svetovanje v najbližji pisarni ENSVET; seznam in navodila boste našli na spletnem naslovu http://gcs.gi-zrmk.si/Svetovanje/index-pisarne.html ali po telefonu na št. 01 2808 401.

Za vprašanja z gradbenega področja pa se lahko dogovorite za gradbeno svetovanje, ki poteka po predhodnem dogovoru ob ponedeljkih med 15. in 18. uro. Prijavite se lahko vsak dan med 8. in 12. uro na tel. 01 2808 307.

Odgovarja: mag. Miha Tomšič

KOMENTARJI

Marjana Sovič
28. 7. 2017 07:12

Me zanima, če so lastniki zgoraj karkoli naredili, ker imamo čisto podobno situacijo doma in se odločamo o sanaciji. Hvala za odgovor.

Več nasvetov strokovanjkov

 Pošljite nam vprašanje

Na pomoč, na zunanjih stenah blokovskega stanovanja imamo plesen

Vljudno prosim za nasvet, kako ukrepati proti plesni na zunanjih stenah. Blok iz leta 1966 ima 5 bivalnih etaž, grajen je z opeko, fasada je izolirana s 5 cm stiropora. Moje stanovanje je v prvem n... Več >

Jana

Kar opisujete, je pogosta težava predvsem pri podnajemnikih, ki imajo do stanovanja drugačen odnos od lastnikov. Iz fotograf... Več >

Bojan Žnidaršič
energetski svetovalec in direktor Vitre Cerknica

Svetovalnica: Ali lahko uveljavim kot olajšavo normiranih stroškov tudi svoje delo

Pozdravljeni,pred kratkim sem prodal polovico nepremičnine v tretji gradbeni fazi.Pozanimal sem se na davčni upravi, kako gredo postopki. Rekli so mi, da lahko kot olajšavo uporabim vse račune za m... Več >

Pozdravljeni,Kot prodajalec nepremičnine ste seveda dolžni plačati davek na promet nepremičnin in dohodnino od kapita... Več >

Urša Zupan
pravnica, vprašanja zanjo naslovite na: deloindom@delo.si

Kako popraviti zidne razpoke

Lep pozdrav.Imam hišo, staro 10 let. V notranjosti so se pojavile manjše razpoke in to samo v zgornjem nadstropju. V spodnjem jih ni. Kako popravit razpoke, da bo učinkovito. Razpoke smo prekitali,... Več >

'Mateja'

Spoštovani, če gre za rahle razpoke do 0,2 mm, potem se obrnite na mojstra slikopleskarskih del. Ta vam bo najve... Več >

Gašper Rus
mag. inž. grad. GI ZRMK - Center za materiale in konstrukcije

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE