26. 10. 2012
Izolacija brunarice
Susie Madley preko spletne strani
Spoštovani!
Imam 30 let staro brunarico, ki bi jo rada z zunanje strani izolirala, da mi je ne bi bilo treba vsakih pet let barvati, predvsem pa me moti prepih v hiši.
S čim je mogoče izolirati brunarico? Poraja se mi cel kup vprašanj. Ali mora biti kovinski nosilec, steklena volna vmes in gips plošče, potem omet? Ali je lahko stiropor neposredno na zunanji strani? Bruna so polkrožna - ali je treba podlago najprej izravnati z gips ploščami, nanje pa pritrditi stiropor?
Prosim za čim bolj celovite informacije, da bom vsaj malo "pripravljena", ko bom začela iskati mojstre oziroma zbirati ponudbe.
LP,
Susie Madley
S takšnim problemov se še nisem srečal, ker se brunarice običajno izolirajo z notranje strani. Če sem prav razumel vaše vprašanje, želite imeti brunarico izolirano in ometano na zunanji strani.
V tem primeru bi bila verjetno najenostavnejša rešitev ta, da izvedete podlago iz OSB-plošč in kontaktno fasadno oblogo iz kamene volne, srednjeslojnega armiranega ometa in zaključnega dekorativnega ometa. Plošče iz kamene volne bi morali lepiti in sidrati v podlago, debeline minimalno 22 mm. Predvsem zaradi požarne zaščite vam uporabo stiropora v takšnem primeru odsvetujem.
OSB-plošče bi morda lahko pritrdili neposredno na bruna ali pa bi morali na bruna najprej vgraditi letve (npr. dimenzije 8/5 cm) in vmes toplotno izolacijo iz kamene volne, da boste dobili ravno podlago. V prvem primeru bi bila sanacija tudi v gradbeno-fizikalnem smislu preprostejša, saj bi bila vsa toplotna izolacija na zunanji strani, medtem ko bi v drugem primeru morali obvezno računsko preveriti, ali pod OSB-ploščami ne prihaja morda do prekomerne kondenzacije vodne pare. OSB-plošče bi morale biti vgrajene zrakotesno, kar praktično pomeni, da bi morali biti vsi stiki med ploščami in tudi preboji, kot na primer z okni in vrati, prelepljeni s specialnim tesnilnim trakom. Prednost druge možnosti bi bila v tem, da bi konstrukcijo iz brun z letvami še dodatno utrdili, tako da bi bilo manj možnosti za nastane razpok na ometani fasadi. V tej zvezi velja tudi omeniti, da bi morali praviloma najprej preveriti, v kakšnem stanju je sploh obstoječa nosilna konstrukcija. Čebi se izkazalo, da ta – z dodatnimi sanacijskimi ukrepi ali brez njih – ni primerna za oblaganje z ometano kontaktno fasadno oblogo, vam svetujem, da se odločite za sanacijo s prezračevano fasadno oblogo (npr. leseno) in toplotno izolacijo iz kamene volne.
Za morebitna dodatna vprašanja in pojasnila se lahko obrnete na našo gradbeno svetovalno pisarno, ki poteka po predhodnem dogovoru ob ponedeljkih med 15. in 18. uro. Prijavite se lahko vsak ponedeljek med 8. in 12. uro na tel. 01/280 83 07 ali prek e-pošte gcs@gi-zrmk.si.
Odgovarja: Tomaž Škerlep
strokovnjak za toplotno zaščito, hidrozaščito in sanacije stavb, GI ZRMK