19. 1. 2012
Kako preprečiti vdor vode v klet ob nalivih?
Mirko po elektronski pošti
Imamo hišo, zgrajeno 1970. Stoji na barjanskih tleh in je grajena na pilotih. Hiša je podkletena, in sicer za manj kot dva metra (1,6 m). Ob močnejšem deževju nam del kleti poplavi, voda pa sega 8 cm visoko. To se zgodi približno trikrat na leto. Ko deževje poneha, voda po nekaj dneh sama odteče. Voda pride v hišo vedno na istem mestu, in sicer na sredini hiše, kjer se začnejo kletni prostori. Klet je samo zabetonirana. Sočasno tudi na bližnji ulici (stara Galjevica) zastaja voda na cesti.
Prosimo za nasvet, kako to preprečiti.
Ker ne poznam niti zasnove vaše hiše, ki očitno ni ustrezno hidroizolirana, niti vzroka za vtekanje talnice, vam težko natančneje odgovorim na to vprašanje. V klet vam lahko vdira talnica, lahko pa hribinska voda (če hiša stoji na pobočju z ustrezno sestavo terena). Zelo pogosto voda v kleti vdira tudi v primeru, ko sama zgradba nima ustrezno urejenega odvodnjavanja meteornih voda.
Vsekakor bo mogoče vdiranje vode v objekt preprečiti le z izvedbo ustrezno načrtovanega sistema drenaž. Pri tem bo verjetno zadoščala že izvedba drenaže po obodu zgradbe, morda pa bo treba drenaže izvesti tudi v območju kletnih tlakov.
Če drenaže ni mogoče priklopiti na javno kanalizacijsko omrežje ali pa vode speljati v dovolj oddaljeno ponikovalnico, boste morali ob objektu izvesti tudi ustrezno dimenzionirano črpališče, iz katerega boste »zajeto« vodo odvajali stran od zgradbe.
Odgovarja: Jože Kos
strokovnjak s področja nosilnih konstrukcij, statike in sanacije vlage, GI ZRMK