21. 3. 2012
Obnova fasade
Vida po elektronski pošti
Na hiši imava fasado Demit - na treh stenah 10 cm in na eni (južni) 8 cm, izdelano leta 2000.
Na koliko časa je gospodarno fasado obnoviti in ali k temu pripada le sveži oplesk, ali je danes v uporabi še kakšna nova metoda, da bi fasada dobro dihala, pa vendar varovala stene. Je smiselno in mogoče, da zunanjo plast okrepimo in na kakšen način? Se na njej pojavijo t. i. mikro poškodbe zaradi vremenskih vplivov?
Obrnila sva se na tri izvajalce, pa so dali povsem nasprotujoče si predloge.
Vaša tako imenovana »Demit« fasada (vprašanje je, ali je to sploh Demit fasada ali samo sinonim za kontaktno fasadno oblogo?) ima lahko različne zaključne sloje: silikonskega, silikatnega, akrilnega, mineralnega, ipd.. V vsakem primeru na to, kdaj je smiselno fasado obnoviti, vpliva vrsta različnih dejavnikov, najbolj pa kakovost izdelave, vrsta zaključnega sloja in izpostavljenost vremenskim in različnim drugim vplivom, npr. mehanskim poškodbam.
Če na fasadi s prostim očesom ne opazite nobenih poškodb in če je tudi videz fasade še dober, kar bi po dobrih desetih letih še lahko bil, potem ne vidim nobene potrebe po tem, da bi fasado trenutno na kakršen koli način obnavljali. Ali bo po določenem času treba fasado samo premazati, s kakšnim premazom oz. barvo, ali pa jo bo treba v celoti preplastiti z novim armiranim ali mikroarmiranim ometom ter novim zaključnim ometom, pa je sedaj nemogoče reči. Morda se boste takrat odločili celo za vgradnjo dodatne toplotne izolacije, v čemer tudi vidim enega izmed razlogov, da fasade ni smiselno predčasno obnavljati.
Odgovarja: Tomaž Škerlep
strokovnjak za toplotno zaščito, hidrozaščito in sanacije stavb, GI ZRMK