3. 3. 2015
Odčitavanje števcev za vodo
Miro iz Kranja po elektronski pošti
Ali je po vašem mnenju zakonito/dopustno porabo tople in hladne vode v stanovanju v večstanovanjski zgradbi urediti tako, da posamezno stanovanje, njegovi stanovalci, kar sami sporočajo upravniku porabo T in H vode, ne da bi se to kakorkoli dodatno preverjalo (denimo s kakim pregledom dejanskega stanja 2-3X letno).
V stavbi je večina vgradila števce, katerih stanje se odčitava na daljavo, nekaj pa je takšnih, ki to počno kar sami, po mojem vedenju, brez kakršnegakoli nadzora.
Lep pozdrav.
Pravilnik o upravljanju večstanovanjskih stavb (Uradni list RS, št. 60/09, 87/11 in 85/13) v 27. členu natančno opredeljuje delitev stroškov uporabnikov v večstanovanjski stavbi. Če v stavbah, kjer imajo vse posamezne enote vgrajene merilne naprave za merjenje porabe vode, prihaja do razlike pri porabi vode med glavno merilno napravo in individualnimi merilnimi napravami posameznih enot, se nastala razlika deli sorazmerno glede na porabo posameznih enot. Če imajo v stavbi vgrajene individualne merilne naprave le nekatere enote, uporabniki plačajo porabo vode po dejansko izkazani porabi na njihovih merilnih napravah, kar lastniki za vsako obračunsko obdobje sporočijo upravniku. Razliko porabe vode med glavno merilno napravo in porabo vode, ki jo plačajo uporabniki posameznih enot z individualnimi merilnimi napravami, poravnajo vsi preostali uporabniki po številu uporabnikov posameznih enot.
Naše mnenje je, da pomeni izraz »dejanska izkazana poraba« poraba, ki je dejansko preverjena s strani upravnika oziroma njegovega pooblaščenca. Uporabnik stanovanja lahko mesečno sporoča porabo vode po števcih, vendar mora zagotoviti vsaj enkrat letno oziroma po dogovoru med etažnimi lastniki upravniku dostop do merilne naprave, da se izkaže dejanska poraba po merilni napravi.
Odgovarja: Ministrstvo za okolje in prostor