12. 4. 2016

Ogrevanje hiše

Ivo Ketiš iz Maribora po običajni pošti

Pozdravljeni,

gradbene svetovalce prosim za strokovni nasvet pri izbiri ogrevanja enodružinske hiše. Ogrevamo jo s plinom, vendar je plinska peč dotrajana. Zdaj sem pred dilemo, ali kupiti novo plinsko peč ali toplotno črpalko zrak-voda.

Hiša je stara 35 let, talna obloga v njej je parket, ogrevala v prostorih pa so radiatorji. Ukvarjam se predvsem z vprašanjem, kaj je bolj smotrno s stroškovnega vidika. V primeri odločitve za črpalko najbrž ne gre samo za strošek zanjo, temveč tudi za vsa dodatna dela, ki bi bila v tem primeru potrebna v 35 let stari hiši. Zanima me tudi, kakšen je izkoristek gretja in kakšni so stroški vzdrževanja.

Vaša hiša je stara 35 let in glede na to, da niste navedli debeline toplotne izolacije, sklepam, da je hiša brez toplotne izolacije. V primeru, da ne načrtujete energetske sanacije stavbnega ovoja, bi bila najprimernejša izbira sodobna kondenzacijska plinska peč z zelo visokimi izkoristki ogrevanje. Poleg tega imate v hiši radiatorsko ogrevanje in predvidevam, da je projektirano na visokotemperaturni režim 90/70° C (takšen sistem se je projektiral pred 35 leti).

Če bi hoteli vašo hišo ogrevati z pomočjo toplotne črpalke, bi jo zelo težko ogreli na primerno temperaturo in poraba električne energije bi bila zelo visoka. Toplotna črpalka lahko segreje ogrevno voda na 55° C s solidnimi izkoristki. Za doseganje višjih temperatur ogrevne vode, pa se izkoristek zniža. Ob temperaturi ogrevne vode 55° C, bi bili vaši radiatorji le topli. Ker so projektirani na višji temperaturni režim, bi bil za zadostno ogrevanje prostorov absolutno premajhni.

Ogrevalni sistemi, ki se ogrevajo z toplotno črpalko morajo biti nizkotemperaturni. Med te sisteme spadajo talno in stensko ogrevanje. Lahko se uporablja tudi za ogrevanje preko radiatorjev, vendar mora biti njihova površina ustrezno velika, da oddajo dovolj toplote v prostor.

Pri toplotni črpalki je doseganje visokih temperatur (dovod nad 55°C) mogoče, vendar moramo upoštevati tudi to, da bo ta delovala pri visokih temperaturnih razlikah (npr. dovod 60° C pri zunanji temperaturi -10° C, dt = 70°C), kar dolgoročno predstavlja veliko obremenitev za napravo. Proizvajalci za dosego primerne temperature pri teh pogojih izkoriščajo različne pristope (npr. povečanje vrtljajev kompresorja, dodatni kompresor). Toplotna črpalka je v teh primerih polno obremenjena (»deluje v rdečem polju«).

Vgradnjo toplotne črpalke za ogrevanje vam svetujem le v primeru, da načrtujete dobro toplotno izolacijo stavbe (debelina toplotne izolacije na stenah med 12 – 15 cm, streha ali strop vsaj 30 cm toplotne izolacije in stavbno pohištvo s toplotno prehodnostjo Uokna vsaj 1,1 W/m2K).

Lahko pa se odločite za nabavo hibridne toplotne črpalke. Slednja deluje kot kombinacija toplotne črpalke, ki za lažje premagovanje vršnih obremenitev uporablja navadno plinsko napravo in ima enotno regulacijo. V tem primeru gre največkrat za kombinacijo toplotne črpalke in plinskega kondenzacijskega kotla, ki kot energent uporablja bodisi zemeljski plin ali pa utekočinjen naftni plin.

V neizolirani hiši z velikimi toplotnimi izgubami bo v hibridni toplotni črpalki pretežno delovala plinska peč, po zamenjavi stavbnega pohištva in sanaciji zunajega ovoja pa bi za pridobivanje toplote dlje časa zadostovala toplotna črpalka. Po energijski prenovi bi se spremenila le točka vklopa plinske peči. Če se je ta prej vklopila, npr. pri zunanji temperaturi 0 ˚ C, se bi po energetski sanaciji šele pri –10 ˚ C ali manj. Posledica bo bistveno manjša poraba, saj bo večino dela opravila toplotna črpalka, medtem ko ga je prej plinski kotel.

Odgovarja: Primož Krapež

univ. dipl. inž. strojništva, energetski svetovalec

Več nasvetov strokovanjkov

 Pošljite nam vprašanje

Na pomoč, na zunanjih stenah blokovskega stanovanja imamo plesen

Vljudno prosim za nasvet, kako ukrepati proti plesni na zunanjih stenah. Blok iz leta 1966 ima 5 bivalnih etaž, grajen je z opeko, fasada je izolirana s 5 cm stiropora. Moje stanovanje je v prvem n... Več >

Jana

Kar opisujete, je pogosta težava predvsem pri podnajemnikih, ki imajo do stanovanja drugačen odnos od lastnikov. Iz fotograf... Več >

Bojan Žnidaršič
energetski svetovalec in direktor Vitre Cerknica

Svetovalnica: Ali lahko uveljavim kot olajšavo normiranih stroškov tudi svoje delo

Pozdravljeni,pred kratkim sem prodal polovico nepremičnine v tretji gradbeni fazi.Pozanimal sem se na davčni upravi, kako gredo postopki. Rekli so mi, da lahko kot olajšavo uporabim vse račune za m... Več >

Pozdravljeni,Kot prodajalec nepremičnine ste seveda dolžni plačati davek na promet nepremičnin in dohodnino od kapita... Več >

Urša Zupan
pravnica, vprašanja zanjo naslovite na: deloindom@delo.si

Kako popraviti zidne razpoke

Lep pozdrav.Imam hišo, staro 10 let. V notranjosti so se pojavile manjše razpoke in to samo v zgornjem nadstropju. V spodnjem jih ni. Kako popravit razpoke, da bo učinkovito. Razpoke smo prekitali,... Več >

'Mateja'

Spoštovani, če gre za rahle razpoke do 0,2 mm, potem se obrnite na mojstra slikopleskarskih del. Ta vam bo najve... Več >

Gašper Rus
mag. inž. grad. GI ZRMK - Center za materiale in konstrukcije

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE