16. 1. 2012
Ogrevanje počitniške hiše
Tomaž po elektronski pošti
Pozdravljeni,
pripravljamo se na gradnjo enodružinske hiše (klet + pritličje + mansarda) z neto tlorisno površino 88 m2 v Mozirju. Prosim za nasvet, za kakšen sistem ogrevanja naj se odločimo.
Hišo bomo uporabljali kot vikend, t. j. za preživljanje vikendov in počitnic, grajena bo iz porobetona (siporex debeline 40 cm) ali lesnih lepljencev debeline 20 cm. Kletni prostori bodo s treh strani v zemlji, grajeni z betonskimi zidaki in ne bodo namenjeni bivanju, ampak bodo v njih shramba, klet, garaža, vhod v hišo ... V pritličju bomo namestili kamin, tudi savna bo v pritličju, spalna prostora bosta v mansardi. V zimskih mesecih imamo zelo malo sonca (največ eno uro na dan), poletja pa zaradi bližine gozda (50 m) z južne strani niso tako vroča, da bi bilo treba hišo dodatno ohlajevati. Dodatne izolacije na zunanjih stenah za zdaj ne načrtujemo, je pa predvidena lesena fasada (v primeru gradnje s porobetonom), okna bodo trislojna..
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Tomaž Janžovnik
Konkretnih podatkov o nameravani gradnji je malo, zato lahko podam le predloge glede energetskega koncepta.
Čeprav boste hišo uporabljali le kot vikend, vam vseeno predlagamo izdatno toplotno zaščito stavbnega ovoja (dobra izolacija mansarde z U<0,15 W/m2K, nizka toplotna prehodnost zunanje stene U<0,20 W/m2K, zadostna izolacija stropa hladne kleti z U<0,20 W/m2K).
Sistem gradnje – porobeton ali les – vam bo sicer zagotavljal hitrejšo toplotno odzivnost pri zagonih objekta na pričakovano obratovalno temperaturo. Dejstvo pa je, da hiša stoji na razmeroma hladni lokaciji z malo sonca, zato ima tudi samo temperiranje hiše svoje energijske potrebe, ki naj vas v prihodnosti ne bi finančno preveč obremenjevale.
Pri izvedbi kamina bi bilo smiselno razmisliti o uporabi sistema z vodnim prenosnikom toplote, ki bi lahko napajal večji hranilnik toplote (v izoliranem kletnem prostoru) ter s tem posredno oskrboval sistem centralnega ogrevanja in sanitarno vodo. Kurilna naprava naj bo ustrezno dimenzionirana (primerna manjša moč), ima naj zunanji dovod zraka. Takšen sistem se lahko preprosto dopolni tudi z učinkovito toplotno črpalko (za ostrejšo klimo), ki med vašo odsotnostjo temperira hranilnik toplote na nizki temperaturi, kolikor je pač potrebno za temperiranje hiše. V hranilnik toplote je običajno vgrajen tudi varovalni električni grelec manjše moči, ki skrbi za varovanje sistema v primeru daljšega izpada obeh glavnih generatorjev toplote (kamin in toplotna črpalka).
Bralca vabim, da se pred odločitvami za koncepte in rešitve za novogradnjo dogovori za obisk v energetski pisarni Ensvet (www.ensvet.si) ter v pogovoru s svetovalcem podrobneje prouči različne možnosti.
Več nasvetov strokovanjkov
Madeži na fasadi
Pozdravljeni! Imamo pasivno hišo z rekuperacijo. Lansko leto smo zamenjali zunanje rešetke - te so sedaj bolj odmaknjene od fasade. Prejšnje pa so bile direktno na fasadi in za... Več >
'Andreja'
Tovrstne trdovratne madeže je na fasadi izjemno težko uspešno in dokončno odstraniti. Predlagamo čiščenje fasa... Več >
Vlaga po izolaciji fasade
Pozdravljeni.Starši živijo v stanovanjskem bloku, ki je zidan v 80-ih, z betonskimi stenami. Nahajajo se v tretjem nadstropju. V stanovanju so že predhodno zamenjali okna in si uredili prost... Več >
'KATARINA'
Vlaga, plesen
Spoštovani.Potrebujem pomoč. Živimo v 1. nadstropju hiše, stare približno 50 let. Do leta 2003 težav ni bilo. Tega leta smo stara lesena okna zamenjali s plastičnimi in takrat se je p... Več >
Barbara
Glede na opis sklepam, da je težava v kondenzaciji notranje (bivalne) vlage, ki jo proizvajate sami z normalnim življenjem. ... Več >