21. 3. 2012
Premalo prostora za toplotno izolacijo na fasadi
Zdenka po elektronski pošti
Spoštovani,
Nameravamo toplotno izolirati starejšo hišo iz leta 1960. Problem pa je, da na nekaterih delih (zunanje stopnišče, ki je na severni stani, na primer) ni dovolj prostora za 15 cm izolacije.
Zanima me, kako izolirati ta del stavbe. Ali obstaja tanjša (5 cm) izolacija, ki ima podobne učinke kot 15 cm stiroporja? Ali bi bilo smiselno vgraditi toplotno izolacijo z notranje strani in s katerim materialom (seveda v tem primeru izolacija ne bi smela biti debelejša od 5 cm)?
Hvala za odgovor
Če prav sklepam, ste izbrali 15 cm debelo izolacijo zaradi zahtev Eko sklada. Glede teh zahtev: če vgradimo toplotno izolacijo, ki ima toplotno prevodnost λ (lamda) ≤ 0,045 W/mK, moramo izbrati minimalno debelino toplotne izolacije 15 cm, pri čemer je λ / debelina ≤ 0,30 W/m2K. To pomeni, da od Eko sklada dobite subvencijo tudi, če vgradite 12 cm debelo izolacijo iz kamene volne z λ 0,036 W/mK (λ / d = 0,030 W/m2K) ali 10 cm debelo izolacijo iz specialnega grafitnega stiropora izdelanega v kalupu z λ 0,030 W/mK (λ / d = 0,030 W/m2K).
Obstaja sicer tudi specialna izolacija iz pene Resol pene, ki ima λ 0,022 W/mK (ta bi morala biti debela 8 cm, λ / d = 0,028 W/m2K), vendar je ta material bistveno dražji in bolj zahteven za vgrajevanje. Zato je vprašanje ali ni bolj smiselno, da se na delu fasade sprijaznite z nekoliko tanjšo toplotno izolacijo, saj gre verjetno za manjše površine, tako da vpliv na celotne toplotne izgube ne bo bistven.
Če želite, lahko na tem delu vgradite še nekaj centimetrov toplotne izolacije na notranji strani (npr. iz ekstrudiranega polistirena s hrapavo strukturo). Vam pa, predvsem zaradi toplotnih mostov, ki bi pri tem nastali, odsvetujem, da bi toplotno izolacijo vgradili izključno na notranji strani.
Za morebitna dodatna vprašanja in pojasnila se lahko obrnete na našo gradbeno svetovalno pisarno, ki poteka po predhodnem dogovoru ob ponedeljkih med 15. in 18. uro. Prijavite se lahko vsak dan med 8. in 12. uro na tel. 01/280 83 64 ali 041/708 805.
Odgovarja: Tomaž Škerlep
strokovnjak za toplotno zaščito, hidrozaščito in sanacije stavb, GI ZRMK