15. 6. 2012
Shranjevanje sončne energije v obliki hladu
M.Unk preko spletne strani
Zanima me, ali je mogoče izkoristiti sončno energijo tako, da bi jo shranili v obliki hladu v hladilno skrinjo? Več energije, dovedene iz fotovoltaike prek regulatorja in razsmernika na 230 V v vhod skrinje, bi se odražalo v vse nižji temperaturi živil v skrinji. Ko ta ne bi dobivala energije iz fotovoltaike, bi se temperatura v skrinji višala, dokler ne bi dosegla najvišje še dovoljene. Takrat bi ustrezna elektronika preklopila sistem na običajno 230-voltno napajanje skrinje. Ideja je, da bi se na ta način izognili akumulatorjem, v katerih se običajno uskladišči energija sonca.
Eden od problemov bi bil lahko večji zagonski tok za štart kompresorja, vendar tega ne znam oceniti. Ali obstajajo skrinje/omare, ki imajo drugačno napajanje?
Zanimalo bi me Vaše mnenje in komentarji ne upoštevaje ekonomičnost rešitve (najcenejša je priključitev na omrežje 230 V), saj se mi zdi, da bi bile rešitve v tej smeri zanimive.
lp M.Unk
Vaša ideja o direktni uporabi razpoložljive fotovoltaične elektrike, v izogib investiranju v sistem akumulatorjev, je s teoretične plati sicer zelo zanimiva. Kot pa ugotavljate že sami, je za izvedbo treba preučiti še druge tehnične in tudi varnostne vidike prilagojenega oziroma spremenjenega obratovanja sistema hlajenja živil.
– Zagonski tok kompresorja aktualne hladilne skrinje je verjetno mogoče izmeriti (če imate napravo že izbrano oziroma če je obstoječa). Oziroma takšen podatek za novo napravo dobite pri proizvajalcu.
– Pri proizvajalcu je treba preveriti tudi delovanje naprave v območju temperatur, ki so nižje od predvidenih najnižjih temperatur hlajenja živil. Verjetno je vprašljiva učinkovitost delovanja naprave ob bistveno spremenjenem temperaturnem režimu. Povečevanje temperaturne razlike zmanjšuje energijsko učinkovitost samega procesa hlajenja, prav tako pa povečuje tudi toplotni tok skozi steno naprave. Prav tako je treba preveriti, ali spremenjeni temperaturni pogoji kvarno vplivajo na elemente v sistemu hlajenja in kako je z varnim obratovanjem naprave? Kaj se bo zgodilo, ko bo naprava delovala na najnižji tehnično dosegljivi temperaturi? Ter nenavsezadnje: ali z lastnimi posegi v hladilno napravo na mestu termostatov izgubite garancijske pravice za izdelek.