17. 10. 2011
Toplotna izolacija ravne strehe
Iztok preko spletne strani
Spoštovani,
na vas se obračam s prošnjo, da mi pomagate rešiti težavo z izvedbo toplotne in hidroizolacije ravne nepohodne strehe. S projektom imam predvideno izvedbo ravne strehe v naslednji sestavi:
- AB plošča - 16 cm
- naklonski beton (2 %)
- parna zapora (Sika-Sarnavap 1000)
- toplotna izolacija XPS - 30 cm
- hidroizolacijski trakovi (Sika Sarnafil TG 66-15 ali Rubber Sintofoil ST 1,2)
- ločilni sloj - politlak (Typar SF 44)
- nasutje prodca - 5 cm
Izvajalci krovsko-kleparski del so mi predlagali več sistemov, materialov in me tako dodobra zmedli. Vsak trdi, da ima ena toplotna izolacija prednost pred drugo. Zadnji izvajalec mi ponuja kameno volno zaradi boljših toplotnoizolativnih lastnosti, trdi tudi, da pri kameni volni poleti ne prihaja do "pregrevanja" strehe. Jaz pa menim, da se lahko kamena volna navlaži ali pa celo hidroizolacija popusti, kar pomeni velike težave. XPS se ne navlaži oz. nase ne veže vode in je zato bolj odporen. Ponujali so mi tudi EPS. Tako sem res v dvomih, katero toplotno izolacijo izbrati. Prosim vas torej za pomoč pri "sestavi" ravne strehe in pri PRAVILNI izbiri toplotne in hidroizolacije.
Če imate še kakšen nasvet glede same sestave strehe, bom zelo vesel, saj sem sam imel v mislih tudi izvedbo duo strehe (na hidroizolacijo bi položil še dodatnih 5 cm toplotne izolacije). A je to smiselno?
Hvala za nasvet!
Lep pozdrav,
Iztok
Menim, da je pri takšni debelini izolacije edino smiselno izbrati t. i. »plus« ravno streho, za katero je značilno, da ima vse sloje, ki so značilni za »klasično« ravno streho, torej parno zaporo, toplotno izolacijo in hidroizolacijo, plus še dodatno toplotno izolacijo iz ekstrudiranega polistirena, ki leži nad hidroizolacijo. Takšno ravno streho pri nas pogosto napačno imenujejo »duo« streha, ki sicer ima dvojno toplotno izolacijo, nima pa parne zapore, zato mora biti pri njej debelina zgornje izolacije obvezno bistveno večja od spodnje.
»Plus« ravna streha je optimalna rešitev tako za sanacije kot za novogradnje, saj združuje vse prednosti klasičnih in obrnjenih ravnih streh. Predlagamo tudi, da se parna zapora in hidroizolacija izdelata iz sodobnih polimer-bitumenskih varilnih trakov, in sicer zato, ker je pri takšnem sistemu tudi parna zapora vodotesna in ker je takšna hidroizolacija po naših izkušnjah trajnejša, zanesljivejša in manj občutljiva na mehanske poškodbe. Poleg tega jo je mogoče tudi preprosto polno variti na vertikale in druge priključke.
Predlagam, da se spodnja toplotna izolacija izdela iz ekspandiranega polistirena (stiropora), ker je ta material bistveno cenejši od kamene volne, poleg tega ima tudi večjo tlačno trdnost in je tudi manj občutljiv na povečano vlago. Kameno volno bi vam svetovali samo v primeru zahtev po povečani požarni odpornosti oziroma če bi bilo to potrebno zaradi večje toplotne stabilnosti - če ne bi imeli spodaj masivne plošče in naklonskega betona, zgoraj pa prodca.
Predlagana sestava konstrukcije je naslednja (od zgoraj navzdol):
1. zaščitni sloj: prani prodec 4/8 mm, d = 7 cm
2. filtrski sloj: PP filc, min. 135 g/m2
3. toplotna izolacija: ekstrudirani polistiren s stopničastim preklopom, d = 10 cm
4. hidroizolacija: 2 x elastomer-bitumenski varilni trak z nosilcem PES filca debeline 4 + 5 mm, zgornji sloj polno varjen, spodnji točkovno varjen, d = 0,9 cm
5. toplotna izolacija: stiropor min. 100 kPa, kaširan s strešno lepenko, lepljen na parno zaporo, d = 20 cm
6. parna zapora: 1 x bitumenski varilni trak z nosilcem steklenega voala in vložkom aluminijaste folije, točkovno varjen, d = 0,4 mm
7. bitumenski prednamaz
8. naklon: naklonski beton, min. 2%
9. konstrukcija: AB plošča, d = 16 cm
Odgovarja: Tomaž Škerlep
strokovnjak za toplotno zaščito, hidrozaščito in sanacije stavb, GI ZRMK