23. 3. 2016
V prostore uhaja prah steklene volne
Stanislav po elektronski pošti
Z ženo stanujeva v stanovanjski hiši, ki ima v 1. nadstropju lesene strope, izolirane s stekleno volno. Razpored vgrajenega materiala v obstoječem stropu od strešne konstrukcije navzdol je sledeč:
- steklena volna (cca. 30 cm)
- slepi strop iz smrekovih desk, spodaj prekrit s PVC folijo
- iverne panelne deske debeline 1,8 cm s stiki v izvedbi “foršprung” z zaključno barvno folijo, dva sloja.
Ker opažam, da na stiku stropa in zidu v prostore uhaja prah steklene volne (imam tudi težave draženja na kašelj), prosim za navodilo, kako zatesniti odprtine, da bi bilo tega prahu čim manj. Če je potrebno, bi se za navodila tudi osebno oglasil na naslovu, ki mi ga boste sporočili.
Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni.
Prah, ki uhaja skozi PVC folijo, kaže na to, da parna zapora iz PVC folije (verjetno gre v resnici za PE folijo), ni zrakotesno vgrajena. To praktično tudi pomeni, da vam pozimi topel zrak uhaja skozi izolacijo, zaradi česar so toplotne izgube skozi strop bistveno višje, kot bi to lahko sklepali po 30 cm debeli toplotni izolaciji. V vašem primeru je edina trajna in zanesljiva rešitev v tem, da se obstoječa obloga začasno odstrani, namesti parna zapora oz. še bolje parna ovira in zatesni z ustreznimi samolepilnimi trakovi. Ker predvidevamo, da se bo parna zapora ob odstranjevanju še dodatno poškodovala, predlagam, da se jo v celoti zamenja. V kolikor nad stekleno volno nimate drugih slojev, ali so le ti dovolj paropropustni, predlagam, da namesto običajne PE folije vgradite specialno folijo z relativno difuzijsko upornostjo r oz. Sd= 2 m (npr. TYVEK VCL). Vse stike, zaključke in preboje je treba vedno zatesniti s specialnimi samolepilnimi tesnilnimi trakovi. Na tako sanirano podlago lahko potem vgradite nazaj obstoječe »panelne deske«, lahko pa seveda vgradite tudi kakšno drugačno stropno oblogo (npr. iz mavčno-kartonskih plošč). Če si obstoječe stanje pravilno predstavljam, bolj enostavne rešitve v vašem primeru žal ne pridejo v poštev, ker bi bile neučinkovite.
Odgovarja: Tomaž Škerlep
strokovnjak za toplotno zaščito, hidrozaščito in sanacije stavb, GI ZRMK