14. 7. 2012
Vlaga v sto let stari kamniti hiši na morju
Marija po elektronski pošti
Problem, ki nas tare, je vlaga v hišici, ki jo imamo v Istri - konkretno v Vodnjanu (mestece v bližini Pule). Hiška je stara blizu sto let, primorska - grajena torej iz kamna. Notranje stene so prejšnji lastniki v celoti obložili z (mavčnimi?) ploščami.
Ko smo jo kupovali, seveda vlage nismo videli nikjer. Že po prvi zimi pa smo na nekaj mestih v pritličju opazili madeže od vlage. Pozimi nismo bili v hišici, ko smo spomladi prišli, pa se je luščil oplesk, vidni so bili tudi madeži (sicer vlage ni bilo več otipati). Vlaga je na nekaj mestih (ne v celotnem pritličju), madeži so široki približno meter in visoki manj kot meter. Širijo se od tal navzgor. Sicer vlage ni vonjati, ne smrdi po vlažnem ali po plesni, vsaj doslej tega nismo opazili, pa smo lastniki pet let.
Nam lahko, prosimo, svetujete, kaj je mogoče storiti, da zoprno težavo odstranimo. Katere materiale uporabiti, kako se lotiti del, da bi resnično in za vedno odstranili težavo (če pa že ne za vedno, pa vsaj za čim dlje).
Vljudno prosimo za odgovor - težavo bi radi začeli odstranjevati čim prej.
Lepa hvala in lep pozdrav,
Pusarjevi
Zidovi v vaši starejši hiši se pod notranjo oblogo očito vlažijo s kapilarnim vlekom vlage iz terena. V zimskem obdobju pa vam na zunanjih stenah lahko dodatne pojave plesni povzroča tudi pojav kondenza, ki nastaja zaradi neizdelane toplotne izolacije obodnih zidov zgradbe.
Rešitve za pristop k sanaciji bi lahko natančneje nakazal šele po ogledu zgradbe oziroma rezultatov izmerjenih stopenj vlage v nosilnem zidovju.
Običajno pa je v sklopu celovite sanacije treba reševati predvsem odvodnjavanje voda ob zgradbi (izvedba drenaže), z novimi hidrofobnimi ometi pa bi bilo treba zamenjati tudi omete v območju poškodb.
Če stopnja vlage v zidu presega 50-odstotno nasičeno vlago merjenih gradiv, bi morali v višini tlaka pritličja na nosilnem zidovju izvesti tudi horizontalno hidrofobno bariero, ki bo zmanjšala intenzivnost kapilarnega vlaženja zidovja. Pri takšnih kamnitih zidovih bi bilo to najugodneje izvesti po kemijskem postopku, to je s prepitjem zveznega sloja zidu v višini tlaka pritličja z razstopino silikonatov. Pri tem je treba običajno slabše grajene kamnite zidove pred začetkom del utrditi s hidrofobnim injektiranjem.
O samih materialih boste gotovo veliko informacij našli na straneh domačega proizvajalca Kema Puconci.
Odgovarja: Jože Kos
strokovnjak s področja nosilnih konstrukcij, statike in sanacije vlage, GI ZRMK