13. 3. 2012
Zasteklitev balkona
Urša preko spletne strani
Spoštovani,
radi bi zasteklili oziroma zaprli del balkona v večstanovanjski hiši tako, da bi ta prostor uporabljali kot podaljšek dnevnega prostora. Ker vemo, da je izolacija zelo pomembna, vas prosimo za nasvet, na kaj moramo biti pozorni pri sami gradnji. Bojimo se namreč, da bi bil prostor zaradi napačne odločitve oziroma napačnega posega mrzel in vlažen.
Soseda pod nami in nad nami imata balkon odprt (izolacije ni z nobene strani), kar pomeni, da je treba izolirati z zgornje in spodnje strani, betonske stranske zunanje stene in betonske stene pod okni. Na eni stranski steni bi uredili vhod v preostali del balkona (izdelava stene in vgradnja balkonskih vrat). V prostoru bi napeljali tudi centralno (en radiator).
Prosimo za vaše mnenje, ali je opisana zamisel izvedljiva v tem smislu, da postane tak prostor funkcionalen dnevni prostor.
Že vnaprej hvala za nasvet!
Posegi, ko se balkoni spreminjajo v dnevni (bivalni) prostor, so zelo zahtevni. Praviloma bi morali zanje pridobiti ustrezna dovoljenja na upravni enoti.
Običajno pri teh posegih ne moremo vgraditi ustrezne toplotne izolacije na zunanji strani, zato jo moramo vgraditi na notranji. S samo debelino toplotne izolacije smo tudi zelo omejeni, kar pomeni, da toplotna zaščita sten, tal in stropov običajno ni ravno optimalna: izolacije je samo toliko, da se izognemo površinski kondenzaciji. Problemi lahko nastanejo tudi v primeru, da začne voda zatekati skozi balkonsko ploščo; pri tem se moramo zavedati, da takšni balkoni v večini primerov sploh nimajo hidroizolacije oziroma je ta bistveno manj kakovostna, kot je ta pri ravnih strehah.
Če se boste kljub vsem pomanjkljivostim in tveganju odločili za zaprtje balkona, je verjetno najbolj smiselno, da stene in strop izolirate s kontaktno oblogo iz ekstrudiranega polistirena (npr. Fibran Etics GF ali Styrodur 2800 C), na tla pa položite plošče iz ekstrudiranega polistirena, ki so že tovarniško kaširane s stekleno mrežico (npr. Wedi Ba Balco). Prek njih lahko neposredno vgradite oblogo iz keramičnih ploščic ali kamna.
Toplotna izolacija mora biti vgrajena stikoma, da med ploščami ni nobenih špranj, skozi katere bi lahko vdirala vodna para. Stene in strop lahko obložite tudi z mavčno-kartonskimi ploščami; toplotno izolacijo v tem primeru vgradite med in pod tipske pocinkane profile. Pod oblogo moramo seveda položiti še parno zaporo z relativno difuzijsko upornostjo r ≥ 100 m, zato da se izognemo prehodu vodne pare in posledično kondenzaciji v notranjosti sten.
Predlagam vam, da si preberete starejše odgovore v tej rubriki. Za morebitna dodatna vprašanja in pojasnila se lahko obrnete na našo gradbeno svetovalno pisarno, ki poteka po predhodnem dogovoru ob ponedeljkih med 15. in 18. uro. Prijavite se lahko vsak dan med 8. in 12. uro na tel. 01/280 83 64 ali 041/708 805.
Odgovarja: Tomaž Škerlep
strokovnjak za toplotno zaščito, hidrozaščito in sanacije stavb, GI ZRMK
Več nasvetov strokovanjkov
Svetovalnica: Ali lahko uveljavim kot olajšavo normiranih stroškov tudi svoje delo
Pozdravljeni,pred kratkim sem prodal polovico nepremičnine v tretji gradbeni fazi.Pozanimal sem se na davčni upravi, kako gredo postopki. Rekli so mi, da lahko kot olajšavo uporabim vse račune za m... Več >
Pozdravljeni,Kot prodajalec nepremičnine ste seveda dolžni plačati davek na promet nepremičnin in dohodnino od kapita... Več >
Kako popraviti zidne razpoke
Lep pozdrav.Imam hišo, staro 10 let. V notranjosti so se pojavile manjše razpoke in to samo v zgornjem nadstropju. V spodnjem jih ni. Kako popravit razpoke, da bo učinkovito. Razpoke smo prekitali,... Več >
'Mateja'
Spoštovani, če gre za rahle razpoke do 0,2 mm, potem se obrnite na mojstra slikopleskarskih del. Ta vam bo najve... Več >
Izolacija stanovanja nad garažo
'Pozdravljeni!Stanovanje imam v 35 let stari stavbi, kjer so spodaj garaže, nad njimi pa omenjeno stanovanje. Zgradba ima na eni strani dvorišče, na drugi pa strugo reke. Strop garaž je še popolnom... Več >
'Miha'
Celovito in razumljivo ste opisali težave in pokazali pravo pot k rešitvi. Tu še podrobno po alinejah: Več >