25. 3. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
nepremičninski trg, prodaja nepremičnin, nepremičnine, prodaja stanovanj
Lani prvič po treh letih rast cen stanovanjskih nepremičnin
25. 3. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
nepremičninski trg, prodaja nepremičnin, nepremičnine, prodaja stanovanj
Povprečne cene stanovanjskih nepremičnin so se lani prvič po treh letih zvišale, in sicer za 0,8 odstotka. Pri novih stanovanjih so zrasle za 5,2 odstotka, pri družinskih hišah pa so upadle za 12,1 odstotka. Če bodo obresti za stanovanjska posojila ostale nizke, bo ostal trg stanovanjskih nepremičnin živahen tudi letos, ocenjujejo statistiki.
Povprečne cene vseh stanovanjskih nepremičnin, ki vključujejo stanovanja in družinske hiše, so se leta 2012 znižale za 6,9 odstotka, leto kasneje za 5,2 odstotka, leta 2014 pa za 6,6 odstotka, so sporočili iz državnega statističnega urada.
Lani je vendarle prišlo do obrata, čeprav so razlike med posameznimi vrstami stanovanjskih nepremičnin precejšnje. Zvišale so se cene novih in rabljenih stanovanj, še naprej pa pada vrednost novih in rabljenih družinskih hiš. Lani so prodali 9314 enot, to število pa se je približalo doslej največjemu registriranemu številu 10.119 iz leta 2007.
Trg stanovanjskih nepremičnin v Sloveniji je torej znova polno zaživel. Obresti za stanovanjska posojila so se celotno lansko leto zniževale in če bodo ostale nizke, bo ostal trg stanovanjskih nepremičnin živahen tudi letos, ocenjujejo statistiki.
Povprečne cene novih stanovanj so bile lani za 5,2 odstotka višje kot leta 2014. Višje je bilo tudi število prodaj, z 845 v letu 2014 se je lani zvišalo na 997, a je kljub temu še vedno za tretjino nižje kot v letih 2007-2010.
Lani se na trgu še vedno ni pojavilo znatno število dograjenih ali skoraj dograjenih novih stanovanj, ki so ujeta v dolgotrajnih stečajnih postopkih. Sproščanje te zaloge bo v prihodnjih letih sovplivalo tudi na gibanje cen novogradenj, ocenjujejo statistiki.
Povprečne cene novih družinskih hiš so bile lani za 12,1 odstotka nižje kot leta 2014, a zaradi zelo nizkega števila prodaj njihovo gibanje nima večjega vpliva na skupni indeks cen stanovanjskih nepremičnin.
Rabljena stanovanja v Ljubljani so lani glede na povprečne cene v letu 2014 pridobila 5,3 odstotka vrednosti, rabljena stanovanja v preostalih delih Slovenije pa 1,3 odstotka. Lani se je trgovanje z rabljenimi stanovanji razmahnilo po vsej Sloveniji, zato je število prodaj zelo podobno tistemu iz predkriznega obdobja, pojasnjujejo statistiki.
Trgovanje z rabljenimi družinskimi hišami se je lani izjemno razmahnilo, letno število prodaj je doseglo 2019 in s tem najvišjo raven, odkar jih statistično spremljajo. Velika ponudba na trgu je vplivala na to, da se je tudi lani nadaljevalo zniževanje njihovih cen, ki traja že od leta 2008.
Povprečne cene so bile lani za 4,3 odstotka nižje od povprečnih cen v letu 2014. Staranje prebivalstva Slovenije na eni strani in konec priseljevanja v Slovenijo od leta 2009 na drugi strani se jasno odslikavata prav pri naraščajoči ponudbi rabljenih družinskih hiš in pojemajočem povpraševanju po njih. Padanje cen je zato pričakovano, pravijo na statističnem uradu.
V zadnjem lanskem četrtletju so se cene novih stanovanjskih nepremičnin glede na prejšnje četrtletje zvišale za šest odstotkov, to je skoraj za toliko, za kolikor so v prejšnjem četrtletju upadle. Na letni ravni so bile za 4,1 odstotka višje.
Cene novih stanovanj so se v zadnjem lanskem četrtletju glede na prejšnje četrtletje zvišale za 6,5 odstotka, na letni ravni pa za 9,4 odstotka. Cene novih družinskih hiš so se na četrtletni ravni zvišale za 3,3 odstotka, potem ko so se v predhodnem četrtletju rekordno znižale (za 14,2 odstotka). Na letni ravni so bile nižje za skoraj 18 odstotkov.