Štirinožni pomočniki: človeku omogočijo samostojnost

25. 6. 2012 | Besedilo: Petra Mauer | Fotografije: osebni arhiv

psi, rešelani pes, terapevtski pes, šolanje psov, pes vodič, samostojnost

Človek je najprej uporabljal pse kot pomočnike, še posebno pri lovu, medtem ko jih je pozneje imel bolj za čuvaje in družabnike. Dandanes jih je mogoče izšolati še za druge namene, tako poznamo pse vodnike slepih in slabovidnih, pse za pomoč invalidom oz. gibalno oviranim osebam, reševalne pse, terapevtske pse, pse, ki opozarjajo skrbnike na bližajoči se epileptični napad, in podobno.

Vsem tem kategorijam je skupno, da oprav­ljajo naloge, ki lajšajo človeku življenje, ter s svojo nepredstavljivo močjo pri svojih vodnikih vzbujajo občutek zadovoljstva, svobode, predanosti in neprecenljivega prijateljstva.

Mag. Darinka Lečnik - Urbancl, predsednica Slovenskega združenja inštruktorjev – Centra za šolanje psov vodičev in psov pomočnikov SLO-CANIS, pojasni, da so njihovi cilji usmerjeni v sprejetje enotnih standardov, ki urejajo področje kompetenc, znanja in veščin inštruktorjev vaditeljev psov vodičev in psov pomočnikov. »Zdaj ne bo več izgovorov, da v Sloveniji ni tega in ni onega. Kdor se bo hotel ukvarjati s tako pomembnim področjem, kot je šolanje psov pomočnikov, psov vodičev in terapevtskih psov, se bo lahko izobraževal na priznanih univerzah, upajmo, tudi v Sloveniji, institucije pa bodo imele možnost preverjati te kompetence po uveljavljenih standardih. Po končanem izobraževanju bosta od septembra pri nas delovala dva inštruktorja in trije vaditelji, leta 2013 pa še štirje mentorji iz vrst naših uporabnikov psov vodičev in psov pomočnikov. Zagovarjamo namreč stališče, da si invalidi med seboj najlažje svetujejo, saj si pomagajo z lastnimi izkušnjami.« Projekt oblikovanja in postavitve standardov, imenovan EGDMS (European Guide Dog Mobility Standards), poteka v sodelovanju različnih projektnih partnerjev po Evropi. Vodi ga zveza Guide Dog iz Anglije, sodelujejo pa še Evropska zveza za pse vodiče, Evropski urad za standardizacijo, Univerza Lincoln iz Velike Britanije, EASPD (The European Association of Service Providers for Persons with Disabilities) in pet evropskih šol za pse vodiče, med njimi tudi SLO-CANIS. Evropski standardi so dodelani, zato je podpis sporazuma z Evropskim uradom za standardizacijo (CEN) tako rekoč pred vrati.

Učenje se začne že zgodaj

Sogovornica pove, da pri šolanju psov uporabljajo metode pozitivne motivacije, metode pogojevanja in druge kombinacije. Učenje se začne že pri štirih do petih mesecih, traja pa tja do starosti dveh let. Vmes poteka usposabljanje in izobraževanje kandidata, bodočega uporabnika psa vodiča ali psa pomočnika, saj morata biti na skupno življenje oba dobro pripravljena. »Dejstvo je, da vsak pes ni primeren za opravljanje tako zelo zahtevnih in odgovornih nalog. Za dobrega psa pomočnika je pomembno, da je miren in toleranten do drugih. Zaradi narave dela ne sme biti dominanten in agresiven, mora biti vztrajen in hkrati dobro učljiv ter zanesljiv in do določene mere radoveden, obvezno tudi zdrav. V našem centru šolamo le pse z odličnim rodovnikom, da lažje spremljamo njihovo zdravstveno stanje in že vnaprej poskušamo izločiti morebitne genske značajske nezaželenosti in nagnjenost k določenim obolenjem.« Po izkušnjah inštruktorice se je najbolj izkazala pasma labradorec. Ljudi, ki bi radi imeli ob sebi šolanega psa za lajšanje vsakodnevnih opravil, je veliko. »Pri stanovskih invalidskih organizacijah ni ravno močne podpore, saj svojih članov večinoma ne obveščajo o tej možnosti. Na nas se obračajo posamezniki, ki si želijo s psom pomočnikom postati bolj samostojni ter bolj vključeni v družbo,« razloži Lečnik - Urbanclova. Na uvodni pogovor povabijo vsakega kandidata. Natančno mu razložijo, kakšen je postopek pridobitve in šolanja psa pomočnika, kandidatovega izobraževanja in usposabljanja. Glavna merila za dodelitev so: pozitiven odnos do živali, kandidatovo razumevanje odgovornosti do psa in razumevanje pasjega vedenja, pasjih zmožnosti in omejitev.

Emil Urbancl in Darinka Lečnik - Urbancl, inštruktorja strokovnega kadra in vaditelja psov pomočnikov.

»Pri delu smo že nemalokrat trčili ob težave. Zgodilo se je, da so skrbniki kakšno leto po prejemu pasjega pomočnika čisto pozabili na svoje naloge in odgovornost do njega. Tako niso vzdrževali delovne kondicije, včasih so pse psihično ali fizično zanemarili, nanje prenesli preveč svojih težav, jih preveč razvadili in podobno. Zdaj to urejajo novi standardi in napredek se v naši šoli že pozna. Težava se pogosto pojavi tudi pri financiranju, saj smo precej odvisni od donatorjev, ki se zavedajo družbene odgovornosti do ljudi s posebnimi potrebami in so pripravljeni zbirati sredstva za šolanje psov pomočnikov.«

------

Slovensko združenje inštruktorjev – Center za šolanje psov vodičev in psov pomočnikov SLO-CANIS ima status humanitarne organizacije, je pridruženi član Svetovne zveze za pse vodiče IGDF, polnopravni član Evropske zveze za pse vodiče EGDF in član Evropske zveze za pse pomočnike (ADEu).

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE